10 zalet bycia wolontariuszem
2023-05-04

Czy wiesz, jakie są zalety bycia wolontariuszem? Mamy dla Ciebie aż 10!

 

10 zalet pracy w wolontariacie:

 

 1. Wspierasz cele charytatywne: jako wolontariusz lub wolontariuszka możesz coś zmienić i wprowadzić trwałe zmiany. W ten sposób możesz wesprzeć ideę, na której Ci zależy.
 2. Aktywnie działasz na rzecz zmian społecznych: sprawiasz, że świat staje się lepszym miejscem. Poprzez pomaganie ludziom w różnych sytuacjach życiowych, naprawiasz niesprawiedliwości, prowadzisz działalność edukacyjną lub chronisz środowisko.
 3. Jesteś wzorem do naśladowania: stajesz się osobą odpowiedzialną społecznie poprzez pracę w wolontariacie i dajesz dobry przykład innym.
 4. Zyskujesz inne spojrzenie na różne sprawy: jako wolontariusz lub wolontariuszka poszerzasz swoje horyzonty – nie tylko dzięki nowym umiejętnościom, ale także dzięki perspektywom, jakie otwiera przed tobą wolontariat.
 5. Wykorzystujesz swoje talenty: będąc wolontariuszem lub wolontariuszką możesz nie tylko realizować ulubione zajęcia, ale także wykorzystywać posiadane umiejętności i talenty w dobrym celu.
 6. Rozwijasz się: dzięki pracy wolontariackiej poznajesz lepiej siebie. Kiedy masz do czynienia z nowymi ludźmi i zadaniami, zawsze uczysz się czegoś nowego – nie tylko o sobie, także o innych.
 7. Nawiązujesz kontakty z podobnie myślącymi ludźmi: w ramach wolontariatu poznasz wiele ciekawych osób i nawiążesz cenne kontakty.
 8. Zdobędziesz nowe doświadczenia: wolontariat daje możliwość sprawdzenia się, zdobycia nowych doświadczeń i odkrycia dla siebie różnych zadań.
 9. Uczysz się nowych umiejętności i możesz je trenować: praca wolontariacka uczy nowych umiejętności i pomaga trenować nowo nabyte zdolności. Pracując w wolontariacie możesz np. ćwiczyć samoorganizację, doskonalić komunikację lub zdobywać praktyczne doświadczenie w obsłudze oprogramowania komputerowego.
 10. Wspierasz rozwój swojej kariery: działalność na rzecz innych może nie tylko pozytywnie wpłynąć na twoje życie prywatne, ale także zwiększyć szanse na znalezienie wymarzonej pracy.

 

Wolontariat nie tylko przyczynia się do zmniejszenia nierówności społecznych, wspiera osoby potrzebujące i promuje ideę solidarności. Wolontariat dodatkowo, sprzyja osobistemu rozwojowi, umożliwia zdobywanie nowych umiejętności oraz doświadczeń, a także pozytywnie wpływa na kształtowanie wartości obywatelskich.

 

Więcej o wolontariacie można poczytać na stronie WOLONTARIAT - CIEKAWOSTKI  

Zachęcamy!

 


Statystyki oraz dokumenty do pobrania Statystyki:  stan na dzień 31 grudnia 2021 r. -  72 288 dzieci objętych pieczą zastępczą   • 0,61% - spadek  liczby wychowanków instytucjonalnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2020 r. • 1,56% - wzrost liczby dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2020 r.                                       Liczba dzieci przebywających w instytucjonalnej pieczy zastępczej – 15 931 Liczba placówek - opiekuńczo- wychowawczych - 1 260 Liczba regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych -  10 Liczba interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych -  3   Liczba dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej – 56 357 Liczba rodzin zastępczych  - 35 915 Liczba rodzinnych domów dziecka - 724   Dane statystyczne rok 2021 (źródło danych GUS)   Dzieci w Rodzinnej Pieczy Zastępczej (2021 r.) – 56 357 Dzieci w Instytucjonalnej Pieczy Zastępczej (2021 r.) – 15 931 Pod koniec 2021 r. funkcjonowało 1273 placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej, z tego 1260 placówki opiekuńczo-wychowawcze, 10 regionalnych...
 • Prośba o wsparcie
  Kochani Od 23 lat prowadzimy Rodzinny dom dziecka. Opiekujemy się dziećmi od 0 do 4 lat .Mamy pod opieką 4 dzieci niepelnosprawnych wymagających Wsparcia...
 • Zaczynamy przebudowę naszego domu
  Kochani Nasze marzenia zaczynają się spełniać i niedługo ruszymy z przebudową domu na wsi . Czekamy na zgodę Starostwa. Jeżeli ktoś chciałby nas wesprzeć...
 • ❤️ Cała prawda
  Patrząc na to zdjęcie widzę na nim piękny obraz rodzicielstwa zastępczego... uważam, że mogłoby je promować, bez lukrowania i zbędnych słów ❤️...
 • ❤️ Damy radę?
  Aby dac w przyszłości rowniez dom tym Dzieciom, które są z nami od lat. Kochani, jesteśmy rodzinką dla 13 Dzieci od 0 r.ż do 18 r.ż  z czego 7...

Wsparcie dla wychowanków opuszczających domy dziecka

Kończąc 18 lat wychowankowie placówek najczęściej opuszczają  mury placówki. Stają przed dużym wyzwaniem jakim jest...

07.05.15 - Jestem na tej stronie bo: