Jak mogę pomóc? Przez DomyDziecka.org!
2019-10-16

 
Z radością witamy wszystkich, którym na sercu leży dobro dzieci! Ogromnie cieszymy się z Twoich odwiedzin i wierzymy, że dzięki Twojemu wsparciu uda się poprawić ich los. 
 
Przygotowaliśmy dla Was garść informacji na temat sposobów pomocy dzieciom przy wykorzystaniu strony www.DomyDziecka.org. 
 
 
 
Każda zarejestrowana na naszym portalu placówka może zamieścić na naszej stronie informacje o swoich potrzebach. Jeżeli chciałbyś zrealizować którąś z nich, najpierw skontaktuj się z placówką i poinformuj o swoim zamiarze. Kikając na jej nazwę, przeniesiesz się do jej profilu z danymi teleadresowymi. Znajdziesz tam także informacje o innych potrzebach oraz napisane przez nią aktualności o życiu domu. 
 
Niektórym część z rzeczy zamieszczonych na liście może wydawać się zbędne, a prośby zbyt wygórowane. Pamiętajmy jednak, że każde dziecko, niezależnie od miejsca dorastania, ma prawo marzyć, jedno o książce ulubionej autorki, inne o hulajnodze czy sprzęcie elektronicznym. Jeżeli wychowawcy mają szansę na spełnienia takiego marzenia – zrobienia urodzinowej lub świątecznej niespodzianki, dlaczego mają z niego nie skorzystać? Z drugiej strony realizacja podstawowych potrzeb, takich jak ubrania, kosmetyki, produkty spożywcze, pozwala zaoszczędzić placówkom środki, które mogą zostać spożytkowane w inny sposób.
 
Choć niektóre z próśb mają odległą datę dodania, to nadal są aktualne. Jeżeli potrzeba nie zostanie zrealizowana, placówka może przedłużyć ją o kolejne 7 lub 14 dni. 
 
 
 
Jeśli chciałbyś pomóc dzieciom, ale nie możesz zagwarantować realizacji całej potrzeby, warto wspomóc nas finansowo. Chcemy, byś mógł sam podjąć decyzję, kogo wspierasz, dlatego prowadzimy dwa konta bankowe. Możesz takżę dokonać płatności online.
 
Wpłaty z konta 85 1750 0012 0000 0000 3741 3607 w całości przeznaczone są na pomoc podopiecznym domów dziecka i rodzin zastępczych. Ze na nim środków możemy finansować większe potrzeby, którym ani placówka, ani pojedynczy darczyńca, nie może sprostać. W ciągu ostatniego roku udało się na przykład gruntownie wyremontować  i wyposażyć pokój w jednym z domów dziecka, zakupić dużą, profesjonalną lodówkę, ufundować bilety kolejowe dla jednej z rodzin zastępczych, której zaproponowano darmowy wypoczynek w Alpach, czy przekazać sprzęty AGD.  Wkrótce startujemy z dużą akcją, nie możemy jeszcze zdradzać szczegółów, ale możemy obiecać, że podarowane do tej pory pieniądze zostaną dobrze wykorzystane.
 
Drugie konto 63 1750 0012 0000 0000 3100 5892 założyliśmy z myślą o bieżącym funkcjonowaniu i rozwoju Portalu. Dzięki niemu możemy pokryć koszty administracyjne naszej działalności, zapewnić materiały biurowe wykorzystywane podczas akcji, przejazdy i pozwolić sobie na reklamę w mediach społecznościowych, która pomoże dotrzeć do większej ilości darczyńców. Otrzymane wpłaty pozwalają w okresie wzmożonej pracy zatrudnić osobę, która zajmuje się stałą i codzienną współpracą z placówkami i darczyńcami, dołączaniem nowych domów dziecka, aktualizowaniem bazy danych wszystkich placówek opiekuńczo-wychowawczych w Polsce czy koordynacją prowadzonych akcji. Najbliższym bardzo dużym kosztem będzie wprowadzenie udogodnień na stronie i stworzenie jej mobilnej, przyjaznej dla użytkowników smartfonów, wersji. Dzięki podarowanym środkom nie stoimy w miejscu i możemy pomóc jeszcze większej liczbie podopiecznych domów dziecka. 
 
 
 
W jednym domu dziecka mieszka 14 lub 30 podopiecznych, głównie w wieku nastoletnim. Młodsze dzieci powinny jak najszybciej znaleźć swoje miejsce w rodzinie zastępczej lub rodzinnych domu dziecka. Właśnie ze względu na wiek podopiecznych placówki  opiekuńczo-wychowawcze często nie przyjmują ubrań dziecięcych, zabawek i wyprawki dla niemowląt. Te rzeczy są im po prostu niepotrzebne, a bardziej przydadzą się w rodzinnych domach dziecka i rodzinach zastępczych. 
 
Jeżeli posiadasz rzeczy, które chciałbyś przekazać  dzieciom, mamy dla Ciebie specjalny formularz, który ułatwi znalezienie odbiorcy. Wypełniając formularz w zakładce Chcę pomóc”, pamiętaj, by w opisie podarunku znalazła się informacja o rozmiarze ubrań i wieku dzieci, określ możliwy sposób przekazania oraz podaj dane kontaktowe. Dane będą widoczne tylko dla zarejestrowanych na Portalu DomyDziecka.org placówek opiekuńczo-wychowawczych, rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych. Dom, który potrzebuje przekazywanych przez Ciebie rzeczy, sam się z Tobą skontaktuje. Placówka, która otrzyma od Ciebie potwierdzenie, że rzeczy zostaną jej przekazane, powinna samodzielnie wyłączyć widoczność Twojego ogłoszenia, jeśli jednak tego nie zrobi, napisz do nas. 
 
 
Wybór potrzebującej placówki
 
Masz pomysł na większą akcję, w ramach której możesz wesprzeć kilka domów w województwie lub kraju? Napisz do nas na info@domydziecka.org. Chętnie wskażemy placówki, które potrzebują różnych form wsparcia, na przykład w zapewnieniu świątecznych prezentów, zorganizowaniu zimowego wypoczynku, rozwoju zainteresowań podopiecznych lub w remoncie. Domy dziecka, zakładając swój profil na portalu, wypełniają dla nas specjalne formularze, które zawierają informacje o obecnej sytuacji placówki. Dzięki temu wiemy, jaka pomoc jest im najbardziej potrzebna. 
 

Samodzielny kontakt z domem dziecka

Jeżeli chcesz pomóc dzieciom z Twojej okolicy, przejrzyj listę domów dziecka. W naszej bazie teleadresowej znajdziesz dane wszystkich placówek opiekuńczo-wychowawczych w Polsce oraz części rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych. Bazy stworzone są na podstawie rejestrów placówek pieczy istytucjonalnej publikowanych przez poszczególne województwa oraz uzupełnione o informacje z innych źródeł. Prowadzący rodzinne formy pieczy zastępczej, dołączają do niej na własny wniosek. Wiarygodność każdego z chcących zarejestrować się domów jest wcześniej sprawdzana.

Zwracając się bezpośrednio do placówki, weź pod uwagę wiek podopiecznych oraz to, że część z placówek pieczy instytucjonalnej nie może przyjmować używanych ubrań. Zadbaj też o to, by przekazywane przez Ciebie rzeczy były w dobrym stanie. 

Placówki opiekuńczo-wychowawcze, popularnie nazywane domami dziecka, dzielą się na kilka typów: socjalizacyjne, interwencyjne i specjalistyczno-terapeutyczne. Mieszka w nich 30 lub 14 dzieci, prawie zawszsze powyżej 10 roku życia. Dzieci w różnym wieku, tak jak w licznej rodzinie, mieszkają w placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego i rodzinnych domach dziecka, które w naszej bazie oznaczone są nazwą "rodzinne", oraz w rodzinach zastępczych. 

 

Mamy nadzieję, że znalazłeś nadogodniejszy sposób wsparcia dzieci z domów dziecka i rodzin zastępczych. Nie zapominaj o nas, każdego dnia do placówek trafiają nowe dzieci, a wraz z nimi nowe wyzwania. Odwiedzaj nas częściej! Zapraszamy!

 


Statystyki oraz dokumenty do pobrania Statystyki:  stan na dzień 31 grudnia 2018 r. -  71 807 dzieci objętych pieczą zastępczą   • 1,19% - spadek  liczby wychowanków instytucjonalnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2017 r. • 1,09% - spadek liczby dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2017 r.                                       Liczba dzieci przebywających w instytucjonalnej pieczy zastępczej – 16 655 Liczba placówek - opiekuńczo- wychowawczych - 1 152 Liczba regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych -  10 Liczba interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych -  3   Liczba dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej – 55 152 Liczba rodzin zastępczych  - 36 478 Liczba rodzinnych domów dziecka - 613   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -   Dane statystyczne MPiPS (lata 2005-2018) - pobierz Dane statystyczne GUS - Piecza zastępcza w 2018 r. - (za 2018)  - pobierz   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -   Raporty NIK Wykonywanie zadań przez ośrodki adopcyjne - Informacja o...
 • Prośba o pomoc 1% dla Angeliki dla dzieci Sodusiowej
  Prośba o pomoc  1% dla Angeliki dla dzieci Sodusiowej    Jestem mama zastępczą od ponad  15 lat . Obecnie jest pod moją opieką 5...
 • Kochani.
  W zwiazku z trudna sytuacja ktora nas spotkala bardzo prosimy o laptopy do nauki on line dla naszych dzieci. Mamy tylko 1 laptop. Od poniedziałku zaczną się...
 • Wsparcie finansowe w rehabilitacji
  Kochani nasz Okruszek ma juz Roczek. Nozka została wyprostowana poprzez gipsowanie. Przeszedł juz zabieg podciecia ścięgna Achillesa. Zakupiliśmy zalecona...
 • Nawierzchnia gumowa podłoże uniwersalne mata odkupimy/przyjmiemy ❤
  Zależy nam na bezpieczeństwie Promyczków co może zapewnić nawierzchnia gumowa podłoże uniwersalne mata. Przy dzieciach z niepełnosprawnością ważne jest...

Wsparcie dla wychowanków opuszczających domy dziecka

Kończąc 18 lat wychowankowie placówek najczęściej opuszczają  mury placówki. Stają przed dużym wyzwaniem jakim jest...

07.05.15 - Jestem na tej stronie bo: