Kolejny Krok - Program Fundacji SFBCC
2021-06-30

 
 
Przedłużona rekrutacja do programu "Kolejny Krok" Fundacji SFBCC! To wspaniała okazja dla młodzieży, by pod okiem wykwalifikowanych trenerów rozpoczęli pracę nad rozwojem osobistym z wykorzystaniem "Metody Biegun". Podopieczni placówek opiekuńczo-wychowawczych, rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych otrzymają bezpłatnie możliwość uczestnictwa w zajęciach online, narzędzia do pracy nad samorozwojem, "Dziennik podróży na mój biegun", wyprawkę podróżniczą, darmowy dostęp do platformy szkoleniowej Fundacji Marka Kamińskiego, certyfikat udziału, wejście do międzynarodowej społeczności młodzieży, która ukończyła szkolenie "Metodą Biegun". Organizatorzy przewidzieli też korzyści dla opiekunów i placówki.
 
Właśnie rusza program „Kolejny Krok”, który powstał w ramach działań Fundacji Studenckie Forum Business Center Club (SFBCC) z myślą o wsparciu wychowanków pieczy zastępczej. Opierając się na wcześniejszych doświadczeniach współpracy z młodzieżą z pieczy zastępczej oraz na metodologii rozwoju osobistego opracowanej przez Fundację Marka Kamińskiego, organizatorzy przygotowali dwie inicjatywy na połączenie kapitału osób doświadczonych z potencjałem drzemiącym w młodych osobach z całej Polski. Podążając za powiedzeniem „nie ma rzeczy niemożliwych”, organizatorzy pragną zainspirować uczestników, by sięgnęli w głąb siebie i zbudowali obraz swojej wymarzonej ścieżki przyszłości, które spaja się z ich mocnymi stronami i talentami.
 
„Kolejny Krok” to inicjatywa, która rusza w 2021 roku z zamierzeniem kontynuacji wsparcia młodzieży w latach kolejnych.
 
Program "Kolejny Krok" składa się z dwóch kluczowych filarów:
 1. "Wczesny Krok" - Praca online z młodzieżą 13-17 lat w oparciu o program LifePlan Academy opracowany przez Fundację Marka Kamińskiego. Program prowadzony jest przez certyfikowanych trenerów LifePlan Academy.
 2. "Samodzielny Krok" - Praca online z usamodzielniającą się młodzieżą 16-24 lat. Uczestnicy projektu otrzymają praktyczne wskazówki i przećwiczą, gdzie i jak skutecznie poszukiwać pracy, jak przejść rozmowę rekrutacyjną, jak prowadzić asertywny dialog, radzić sobie z porażkami oraz racjonalnie wydawać zarobioną pensję.
 
Aktualnie otwarta zostaje rekrutacja do filaru 1-szego – „Kolejnego Kroku”. Projekt przewiduje 12 miejsc do wzięcia udziału w sesjach zajęć online odbywających się na przestrzeni początek lipca - koniec września. Zajęcia skierowane są do młodzieży w wieku 13-17 lat. Całościowy czas zaangażowania w zajęciach grupowych i sesjach indywidualnych oraz pracę własną nad samorozwojem oczekiwany od uczestnika to 40 godzin. 
 
Program składa się z następujących bloków realizowanych online:
 • etap pierwszy – 26.04.2021 - 04.07.2021
  składanie wniosków rekrutacyjnych i wybór docelowych uczestników z placówek pieczy zastępczej
 • etap drugi – 06.07.2021 - 01.10.2021
  udział w grupowych spotkaniach szkoleniowych i indywidualnych sesjach rozwojowych z trenerem online
 • etap trzeci – 02.10.2021 - 9ta do 12tej
  Galaktyka podsumowująca udział w projekcie.
 
Dzięki zaangażowaniu wykwalifikowanych trenerów certyfikowanych przez Fundację Marka Kamińskiego uczestnicy poznają, m.in. jak budować wiarę w swoje umiejętności i zrozumieć swoją unikatowość, jak wykorzystywać dobre praktyki samomotywacji, jak otworzyć się na zmiany i kreować pozytywne zmiany w ramach swoich społeczności. Dodatkowo skorzystają z indywidualnych konsultacji z trenerami, aby omawiać strategię realizacji swoich celów, pomagających w zmaganiu się z zagubieniem, niedowartościowaniem, podejmowaniem nowych wyzwań. Do tej pory wsparcie dla projektu potwierdzili, m.in.: Fundacja Marka Kamińskiego oraz Fundacja FRIS Pomaga.
 
Udział w programie „Wczesny Krok” to szansa nie tylko dla uczestników, ale także dla społeczności danej placówki pieczy zastępczej. Uczetnicząca młodzież będzie dzielić się swoimi spostrzeżeniami oraz rytuałami w realizacji celów, które mogą zainspirować pozostałych podopiecznych.
Ponadto Wśród opiekunów rozlosowany zostanie udziały w teście FRIS wraz z przygotowaniem raportu wyniku oraz indywidualnej sesji analizy wyników (https://frispomaga.pl/).
 
Program skierowany jest młodzieży w wieku 13-17 lat, podopiecznych
 • placówek opiekuńczo-wychowawczych,
 • rodzinnych domów dziecka
 • rodzin zastępczych każdego typu 

 

Zgłoszenia przyjmowane są do 04.07.2021

Formularz zgłoszeniowy (wypełnia opiekun) - zobacz

Biuletyn informacyjnyzobacz

 

Więcej informacji:
www.kolejnykrok.wixsite.com/sfbcc
kolejnykrok@sfbcc.org.pl

 

Organizator: Fundacja Studenckie Forum Business Center Club (SFBCC)

Liderka projektu: Karolina Kieljan

Portal DomyDziecka.org jest partnerem programu "Kolejny Krok"
 
 
Źródło: Materiały organizatora
 
 


Statystyki oraz dokumenty do pobrania     Statystyki: stan na dzień 31 grudnia 2022 r. – 72 812 dzieci objętych pieczą zastępczą   •  0,7%- wzrost liczby wychowanków instytucjonalnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r. •  0,2% - spadek liczby dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r.   Liczba dzieci przebywających w instytucjonalnej pieczy zastępczej – 16 572 Liczba placówek – opiekuńczo – wychowawczych – 1 294 Liczba regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych – 10 Liczba interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych - 3   Liczba dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej – 56 240 Liczba rodzin zastępczych – 35 439 Liczba rodzinnych domów dziecka – 781   Dane statystyczne rok 2022 (źródło danych GUS) Dzieci w Rodzinnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 56 240 Dzieci w Instytucjonalnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 16 572   Pod koniec 2022 r. funkcjonowało 1307 placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej, z tego 1294 placówki opiekuńczo-wychowawcze, 10 regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych i 3 interwencyjne ośrodki preadopcyjne. Wśród tych pierwszych działało:...
 • ❤️ 1,5% ... za każde rozliczenie dziękujemy ❤️
  Kochani, rozpoczyna się ten czas kiedy 1,5% robi wrażenie i to ogromne wrażenie... w tym roku ponownie prosimy o oddanie na naszą rodzinkę tak ważnego 1,5%......
 • Prosimy o 1.5 % podatku
  Kochani jeżeli ktos chciałby wesprzeć nasze dzieci przy rozliczeniu podatku to chętnie przyjmiemy Wasze 1.5% ❤️ KRS 0000270261 Cel szczegółowy RDD GNIEW...
 • Wakacje- pole namiotowe
  Od wielu lat wakacje spędzamy pod namiotami, ukochane Kaszuby, Bałtyk czy góry. Szukamy nowego miejsca- Lubuskie, Połczyn Zdrój,...
 • Koniec zbiorki
  Bardzo dziękujemy wszystkim osobom którzy nas wsparli w zbiórce, mamy chociaż na opłaty i zakup nowych opon do naszego wymarzonego auta wieczorem zamykamy naszą...

Wsparcie dla wychowanków opuszczających domy dziecka

Kończąc 18 lat wychowankowie placówek najczęściej opuszczają  mury placówki. Stają przed dużym wyzwaniem jakim jest...

07.05.15 - Jestem na tej stronie bo: