Komu przekazać używane ubrania?
2020-08-18

 
Bywa, że spotykamy się ze zniechęceniem niemile zaskoczonych ludzi, którym odmówiono przyjęcia ubrań po ich dziecku. Czy więc domy dziecka i rodziny zastępcze pogardzają używanymi rzeczami? Absolutnie nie! Trzeba tylko przekazywać je tam, gdzie są naprawdę potrzebne.
 
Na przykład tutaj - zobacz Listę Potrzeb
 
Na prowadzonej przez nas „Liście potrzeb” znajdziesz domy dziecka i rodziny zastępcze, które potrzebują konkretniej pomocy, w tym ubrań. 
 
Po porządkach w szafie zastanawiasz się nad przekazaniem zbędnej odzieży? Oto garść informacji, które warto zapamiętać. 
 
 1. W placówkach opiekuńczo-wychowawczych, czyli typowych domach dziecka, mieszkają dzieci w powyżej 10 roku życia. Ubrania na młodsze dzieci i zabawki mogą się tam nigdy nie przydać. Maluchy oraz dzieci w różnym wieku pozostają pod opieką rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych. 
   
 2. Ubrania, które chcesz przekazać, nie muszą być nowe, jednak zawsze zadbaj o to, by rzeczy były czyste i niezniszczone. Podarunki powinny przecież przynosić radość, a nie rozczarowanie i kłopot.
   
 3. Placówki opiekuńczo-wychowawcze nie zawsze przyjmują używane ubrania. Te, które posiadają stałych sponsorów, mogą zapewnić dzieciom wyjście na wspólne zakupy.   
   
 4. Upewnij się, że dzieci potrzebują właśnie takiej pomocy. Jeśli chcesz przekazać odzież pobliskiemu domu dziecka, która nie ogłosiła swoich potrzeb na naszej stronie, przed wizytą skontaktuj się placówką. Zajmujemy się również gromadzeniem danych kontaktowych wszystkich placówek opiekuńczo-wychowawczych w Polsce, znajdziesz je w zakładce „Placówki.
   
 5. Możesz przesłać paczkę ubrań w dowolne miejsce w Polsce? Wypełnij formularz przekazania pomocy w zakładce „Chcę pomóc”. Podaj swoje dane kontaktowe oraz rozmiar odzieży. Twoje dane będą widoczne tylko dla zarejestrowanych u nas i sprawdzonych domów dziecka i rodzin zastępczych. Dom, który aktualnie potrzebuje Twojego wsparcia, sam się z Tobą skontaktuje. Dzięki temu wiesz, że podarowane przez Ciebie ubrania, trafią do miejsca, gdzie na pewno zostaną wykorzystane. 
   
 
Dzięki otrzymanej od Ciebie pomocy, opiekunowie mogą przeznaczyć środki finansowe na inne potrzeby dzieci. Zdarza się, że nowo przyjęte dziecko przychodzi z rodzinnego domu bez ubrań na zmianę, a opiekunowie muszą jak najszybciej skompletować mu całą garderobę. 
 


Statystyki oraz dokumenty do pobrania     Statystyki: stan na dzień 31 grudnia 2022 r. – 72 812 dzieci objętych pieczą zastępczą   •  0,7%- wzrost liczby wychowanków instytucjonalnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r. •  0,2% - spadek liczby dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r.   Liczba dzieci przebywających w instytucjonalnej pieczy zastępczej – 16 572 Liczba placówek – opiekuńczo – wychowawczych – 1 294 Liczba regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych – 10 Liczba interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych - 3   Liczba dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej – 56 240 Liczba rodzin zastępczych – 35 439 Liczba rodzinnych domów dziecka – 781   Dane statystyczne rok 2022 (źródło danych GUS) Dzieci w Rodzinnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 56 240 Dzieci w Instytucjonalnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 16 572   Pod koniec 2022 r. funkcjonowało 1307 placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej, z tego 1294 placówki opiekuńczo-wychowawcze, 10 regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych i 3 interwencyjne ośrodki preadopcyjne. Wśród tych pierwszych działało:...
 • Prosimy o pomoc w zorganizowaniu imprezy dla 40 dzieci z RDD
    Już w sobotę 15 czerwca od godziny 12:00 do godziny 19:00 w Kaletach organizujemy prywatną imprezę charytatywną...
 • Podziękowanie
  Dzień dobry witam wszystkich dobrych Aniłow, którzy na co dzień nas wspierają.. Pragnę.podziekowac Pani Kasi za lalki Panu Tomaszowi za wozek dla lalek...
 • Pomoc w wyjeździe wakacyjnym
  Kochani Jesteśmy RDD I opiekujemy się 15 dzieci . Chcielibyśmy wyjechać nad jezioro lub morze . Jeżeli znajdzie się ktoś kto zechciałby nas wesprzeć to...
 • Pomoc w spełnieniu marzen
  Marzymy o wyjeździe nad morze dlatego szukamy osób o dobrym sercu ,którzy pomogą nam w realizacji marzenia.

Wsparcie dla wychowanków opuszczających domy dziecka

Kończąc 18 lat wychowankowie placówek najczęściej opuszczają  mury placówki. Stają przed dużym wyzwaniem jakim jest...

07.05.15 - Jestem na tej stronie bo: