Metamorfoza w olkuskim domu dziecka
2018-11-15

 
 
 
Pokój numer 5 w olkuskiej placówce opiekuńczo-wychowawczej jeszcze nie tak dawno wyglądał zupełnie inaczej niż dziś. Przybrudzone tapety fragmentami odchodziły od ścian, niewystarczająca ilość mebli sprawiała, że brakowało miejsca na ubrania, a niewielkie wspólne biurko nie zachęcało do nauki. Wnętrze było nie tylko mało praktyczne, ale przede wszystkim brakowało mu ciepła i domowej atmosfery. Placówki opiekuńczo-wychowawcze bardzo rzadko mogą pozwolić sobie na remonty i zakup wyposażenia oraz dekoracji, które nadałyby pokojom wychowanków indywidualnego, młodzieżowego charakteru. 
 
Dzięki dobrym ludziom, cztery nastolatki z olkuskiego domu dziecka, zamieszkały w odnowionym miejscu.  Portal DomyDziecka.org wspólnie z wspierającymi nas darczyńcami oraz krakowskim salonem kosmetycznym Lashair przygotowaliśmy metamorfozę ich pokoju.
 
 
Chcieliśmy, aby dzieci z placówki w Olkuszu mogły poczuć, że ich pokój to nie tylko miejsce do spania, ale jednak kawałek ich domu, w którym przeżywają swoje smutki i radości. Naszym celem było nadanie indywidualnego charakteru wnętrzu i sprawienie, że rzeczywistość dorastania w placówce stanie się odrobinę łatwiejsza.
 
Remont rozpoczął się z przytupem, bo od zburzenia niepraktycznej ścianki, której obecność nie pozwalała dotąd na efektywne wykorzystanie przestrzeni. Na jej miejsce postawiono dwie pojemne szafy, w których każda z dziewczyn ma zagwarantowane osobne wieszaki, półki i szuflady przeznaczone na swoją garderobę. Jednocześnie szafy, mimo że zajmują sporą część pokoju, dzięki jasnej barwie i przesuwanym drzwiom, nie przytłaczają wnętrza. 
 
Zanim jeszcze w pokoju umieszczono meble, ekipę remontową czekała długa i żmudna praca – przykryte tapetą ściany okazały się być pokryte kilkoma warstwami farby olejnej. Farbę należało usunąć, a ściany i sufit wyrównać gładzią, co przez deszczową aurę, przedłużyło remont o kilka dni. Dopiero na wyrównaną ścianę można było położyć właściwy kolor. Dziewczyny postawiły na fiolet, który ożywia pokój i pięknie komponuje się z jasnymi meblami.
 
Nowe ściany wymagały więc i nowej podłogi. Specjalnie dobrane panele w odcieniu szarości wyróżniają się wysoką wytrzymałością, szpilki im niestraszne! 
 
Leżąc na nowych wygodnych materacach, chciałoby się spać do południa, a budzik jak zwykle dzwoni zbyt wcześnie. Młodzieżowe łóżka wyposażone są w praktyczne szuflady, których rano szybko można schować pościel, zyskując cenne minuty snu.  Łóżko stanowi podstawę własnego kącika, tak istotnego w życiu każdej nastolatki.  Nad nimi znajdują się szafki, czekające na wypełnienie osobistymi drobiazgami, a wiszące obok półki pełnią rolę stolików nocnych, idealnych, by mieć zawsze  pod ręką telefon lub ulubioną powieść. Nad każdym z łóżek zawisła lampka, dlatego nawet największy mól książkowy będzie mógł oddawać się swojej pasji, nie przeszkadzając pozostałym koleżankom.  Z myślą o telefonach komórkowych powstały dodatkowe gniazdka – nie trzeba już podejmować decyzji, czy na rzecz podłączenia ładowarki zrezygnować ze światła. 
 
Wygospodarowanie kawałka przestrzeni w czteroosobowym pokoju jest nie lada wyzwaniem. W starym wnętrzu znalazło się miejsce tylko dla jednego niewielkiego biurka.  Stworzenie praktycznego kącika do nauki było jednym z celów remontu. Metraż pokoju nie uległ zmianie, ale grunt to kreatywność! Dzięki umieszczeniu obszernego blatu na parapecie udało się zyskać nowoczesne, solidne biurko, przy którym bez trudu kilka uczennic jednocześnie będzie mogło odrabiać lekcje, uczyć się i rysować.  Plusem jest też niesamowity widok z okna. 
 
Aby nadać wnętrzu charakteru, nie można było zapomnieć o dekoracjach. Łóżka pokrywają mięciutkie koce w śliwkowym kolorze, czas odmierza zegar, a ścianę zdobi obraz-tablica, na której dziewczyny mogą zaznaczać miejsca, o których odwiedzeniu marzą. Na biurku znalazły się użyteczne pudełka, a w nich przybory szkolne, zakreślacze, karteczki, ułatwiające naukę, oraz ozdoby. Pod opiekę dziewczyn zostały powierzone dwa kwiatki. Niestety, wymiana drzwi okazała się być niemożliwa, ale dzięki kolorowym naklejkom kwiatów i ptaków wyglądają jak nowe.
 
 
Składamy serdecznie podziękowania dla wszystkich małych i dużych sponsorów, dzięki którym ma miejsce całe przedsięwzięcie. Z całego serca dziękujemy:
 
 • Darczyńcom, którzy dzielą się dobrem, przekazując pieniądze na konto przeznaczone na wsparcie domów dziecka. Małe wpłaty, stworzyły wielką sumę, za którą zakupiliśmy materiały budowlane, meble i dekoracje.
   
 • Pani  Marii Zawadzie, właścicielce salonu kosmetycznego Lashair, która dba nie tylko o urodę swoich klientek, ale także o wygląd pomieszczeń. Lashair ufundowało pracę ekipy remontowej. 
   
 • Anonimowemu darczyńcy z Izebnika za wykonanie i podarowanie blatu przygotowanego specjalnie na wymiar pokoju, z którego powstało wygodne i nowoczesne podwójne biurko;
   
 • Ekipie remontowej za niegasnące chęci do pracy, mimo nieprzewidzianych utrudnień;
   
 • Dzieciom za uśmiech, z którym przyjmowały przedłużające się niedogodności oraz aktywną pomoc w pracach remontowych. Pomoc Wam to prawdziwa przyjemność. 
   
 • Pani dyrektor Dominice Sobera-Goc, panu Grzegorzowi, pani Barbarze oraz wszystkim pracownikom Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Olkuszu za ciepłe przyjęcie, zaangażowanie i cierpliwość nawet, gdy okazywało się, że nie wszystko idzie zgodnie z planem. 
 
 Zapraszamy do obejrzenia zmian!
 
Warto zerknąć także na materiał filmowy, który ukazał się w krakowskiej "Kronice" oraz poznać kulisy przebiegu remontu
 
PRZED:
 
 
PO:
 
 
PRZED:
 
 
PO:

 
 
PRZED:
 
 
PO:
 
 
PRZED:
 
 
PO:
 
 
 
 
 
 
 
 
Wyposażenie oraz materiały budowlane ofiarowaliście Wy, przekazując pieniądze na konto przeznaczone na rzecz dzieci.
 
Jeżeli chcecie ufundować cząstkę z remontu w innym domu dziecka, zachęcamy do wpłat online lub na konto - zobacz.
 
Każdy grosz ma znaczenie - Razem możemy więcej!
 
 
Tekst: Paulina Chojnacka - Ogólnopolski Portal Domów Dziecka


Statystyki oraz dokumenty do pobrania     Statystyki: stan na dzień 31 grudnia 2022 r. – 72 812 dzieci objętych pieczą zastępczą   •  0,7%- wzrost liczby wychowanków instytucjonalnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r. •  0,2% - spadek liczby dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r.   Liczba dzieci przebywających w instytucjonalnej pieczy zastępczej – 16 572 Liczba placówek – opiekuńczo – wychowawczych – 1 294 Liczba regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych – 10 Liczba interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych - 3   Liczba dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej – 56 240 Liczba rodzin zastępczych – 35 439 Liczba rodzinnych domów dziecka – 781   Dane statystyczne rok 2022 (źródło danych GUS) Dzieci w Rodzinnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 56 240 Dzieci w Instytucjonalnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 16 572   Pod koniec 2022 r. funkcjonowało 1307 placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej, z tego 1294 placówki opiekuńczo-wychowawcze, 10 regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych i 3 interwencyjne ośrodki preadopcyjne. Wśród tych pierwszych działało:...
 • PODZIĘKOWANIE niezawodowa rodzina zastępcza
  Dzień dobry serdeczne podziękowania dla Pani Kaśi za buty . Ewa Dziekanowska
 • PODZIĘKOWANIE niezawodowa rodzina zastępcza
  Dziękujemy dla Pani Ewy za worek na duty bardzo się przydał i za ubranka .Ewa Dziekanowska
 • Spełnij marzenia Dzieci Sodusiowej
  Witam, wkrótce Dzień Dziecka jeśli możesz spełnij marzenia moich dzieci Dzieci Sodusiowej a mam ich 10tkę. Niektóre marzenia są...
 • Dziękujemy
  Bardzo dziękujemy za wsparcie pni Małgorzacie, tym bardziej że zabieramy część dzieci nad morze na długi weekend, a za jakiś czas druga część. Bo...

Wsparcie dla wychowanków opuszczających domy dziecka

Kończąc 18 lat wychowankowie placówek najczęściej opuszczają  mury placówki. Stają przed dużym wyzwaniem jakim jest...

07.05.15 - Jestem na tej stronie bo: