„Podziel się kawałkiem szczęścia” dla domów dziecka
2019-10-18

 
Nowe AGD, które tej wiosny pojawiło się  w 33 placówkach pieczy zastępczej, to efekt współpracy DomyDziecka.org i marki Kasia.
 
Przekazaliśmy sprzęt AGD dla ponad 300 podopiecznych domów dziecka i rodzin zastępczych. Dzięki wykonanym remontom, kuchnie w dwóch domach dziecka nabrały ciepłego charakteru. Kwota wsparcia w akcji „Podziel się kawałkiem szczęścia” wyniosła aż 100 000 zł!
 
Kasia, rozpoczynając akcję „Podziel się kawałkiem szczęścia”, podarowała wszystkim zarejestrowanym na DomyDziecka.org  placówkom imponującą liczbę 2000 bożonarodzeniowych ciast. Dziś podopieczni domów dziecka samodzielnie pieką „Kawałki Szczęścia”, używając dobrych sprzętów AGD i innego wyposażenia kuchennego. Dzieciaki z Fromborka i Krasnegostawu rozwijają swoje kulinarne umiejętności w odnowionych, pięknych i funkcjonalnych kuchniach. 334 młodych ludzi krok po kroku uczy się dorosłego życia. 
 
Ostatnie miesiące to dla nas czas wytężonej pracy zwieńczonej wielką radością z efektów, jakie przyniosła. Dzięki współpracy Portalu DomyDziecka.org z marką Kasia, mogliśmy obdarować nowym, praktycznym sprzętem AGD aż 33 placówki opiekuńczo-wychowawcze, rodzinne domy dziecka i rodziny zastępcze. Podopieczni domów dziecka we Fromborku i Krasnymstawie mogą cieszyć się z wyremontowanych na wysokim poziomie kuchni. Wsparciem zostało objętych 334 dzieci. 
 
Sponsorem akcji  „Podziel się kawałkiem szczęścia” jest kostka do pieczenia Kasia, która przekazała  kwotę 100 tysięcy złotych.  To pierwsze tak duże przedsięwzięcie prowadzone przez Portal DomyDziecka.org
 
Przygoda z Kasią rozpoczęła się od słodkiego upominku. Przed świętami Bożego Narodzenia na stołach wszystkich zarejestrowanych na Portalu placówek, zagościły pyszne, czekoladowe ciasta wypieczone przez cukierników z A.Blikle. Ponad 3300 podopiecznych domów dziecka i rodzin zastępczych otrzymało 2000 ciast. Słodkie upominki zostały dostarczone do dzieci osobiście przez zaprzyjaźnioną grupę Kierowcy Dzieciom
 
Smakołyki były wstępem do drugiej części akcji „Podziel się kawałkiem szczęścia”, której celem było umożliwienie rozwoju umiejętności dzieci i młodzieży poprzez stworzeniu warunków zachęcających do wspólnego gotowania. 
 
Placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego, rodzinne domy dziecka i rodziny zastępcze mogły otrzymać mały sprzęt AGD oraz wyposażenie, które zachęci dzieci do częstszego pomagania w kuchni, by w przyszłości potrafiły samodzielnie przygotowywać posiłki. 
 
Kuchnia jest miejscem, w którym bije serce domu. W placówkach opiekuńczo-wychowawczych trudno o to, by kuchnia miała ciepły, domowy charakter. W ramach akcji w dwóch domach dziecka sfinansowaliśmy remonty kuchni na co dzień używanych przez podopiecznych. Placówki opiekuńczo-wychowawcze także mogły starać się o otrzymanie małego sprzętu AGD.
 
Nadeszło do nas 65 zgłoszeń, 57 placówek wnioskowało o zakup małego sprzętu AGD, a 12 placówek o remont.  Wnioski zostały ocenione przez niezależne jury składające się z dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej z doświadczeniem pracy w PCPR, mamy bliźniaków; pracownika NGO, mamy dwójki gotujących nastolatek; w przeszłości wieloletnia wolontariuszka w Portalu DomyDziecka.org, mamy trójki maluchów.
 
Największe znaczenie w ocenie miał wiek dzieci, przebywających w placówce oraz to, czy uczestniczą w przygotowywaniu posiłków. Największą liczbę punktów mogły zdobyć placówki, w których mieszkał duży odsetek młodzieży. Domy dziecka, które brały udział w staraniach o remont, oceniane były także na podstawie dołączonych zdjęć obecnej kuchni oraz opisu planowanych zmian.
 
Zasadność każdego ze sprzętów, o który wnioskowała placówka, została rozpatrzona oddzielnie. Większość pozycji przyznano bez zastrzeżeń, sporadycznie sugerowano zmianę na inny, tańszy model o podobnych funkcjach.
 
Dzięki zmianom poczynionym przez placówki oraz wybraniu przez nas najkorzystniejszej oferty zakupu każdego ze sprzętów, udało się rozszerzyć listę laureatów z początkowej liczby 23 do 33 placówek. Szukając oszczędności, złożyliśmy 145 zamówień w 38 różnych sklepach. 
 
Obdarowaliśmy 33 domy –  334 młodych miłośników gotowania będzie mogło korzystać ze świetnego wyposażenia. Co ważne, placówki samodzielnie wybierały rodzaj i model sprzętu, którego najbardziej potrzebują w swoich kuchniach.
 
Każdy kucharz powie, że dobry garnek to podstawa, nie dziwi więc, że przekazaliśmy ich blisko 100 sztuk! Dużym powodzeniem cieszyły się także wszelkiego rodzaju patelnie m.in. grillowe i naleśnikowe – 49 sztuk! Potrzebę przyznania nowych kompletów placówki uzasadniały zmianą kuchenek na indukcyjne i niedopasowaniem do nich obecnego wyposażenia oraz posiadaniem starych patelni o uszkodzonej powierzchni. Zamówiliśmy garnki i patelnie renomowanych firm, które nie ulegną tak szybkiemu zniszczeniu. Możemy śmiało powiedzieć, że wśród ulubionych podwieczorków królują tosty i gofry. Nowe tostery, opiekacze i gofrownice trafiły do co trzeciego domu. Kolejnymi sprzętami, zamówionymi w dużej ilości, są roboty kuchenne i wysokiej jakości miksery z misami. Posiadające wiele funkcji nowe sprzęty, które zastąpią zwykłe miksery, na pewno pozytywnie wpłyną na zainteresowanie dzieci pieczeniem ciast. Przyznaliśmy także kilka zastaw stołowych i kompletów sztućców. Dotychczas używane przez placówki sztućce pochodziły z różnych zestawów, nie wyglądały estetycznie. Zamawiane komplety miały wiele elementów, nie tylko talerze, ale też wazy, półmiski, filiżanki – najmłodsi podopieczni, którzy jeszcze nie radzą sobie w kuchni, chętniej będą nakrywać do stołu, a kompletna zastawa uświetni wspólne spożywanie posiłków. Zdarzały się także mniej typowe sprzęty. Jeden z rodzinnych domów dziecka, w którym mieszka 8 dzieci, poprosił o profesjonalną naleśnikarkę. Dom posiadał już podobny sprzęt, ale nie spełniał on dobrze swoich funkcji. Naleśnikarka szybko się przegrzewała się, co uniemożliwiało przygotowanie naleśników dla wszystkich podopiecznych, a to ulubiona potrawa dzieci, do której wymyślają przeróżne farsze. Placówka opiekuńczo-wychowawcza położona w okolicach lasów wnioskowała o zakup suszarki do grzybów. Suszarka będzie wykorzystywana również do suszenia ziół i owoców. Ta sama placówka poprosiła o maszynkę do robienia makaronu, nic nie smakuje tak dobrze, jak niedzielny rosół z domowym makaronem. Dla rodziny zastępczej opiekującej się nastolatkami kupiliśmy mały, przenośny piekarnik. Dziewczyny często zapraszają swoje koleżanki i chciałyby móc szybko przygotowywać przekąski dla gości, np. małe zapiekanki.
 
W sumie w ramach akcji „Podziel się kawałkiem szczęścia” zakupiliśmy 244 rzeczy – sprzęty AGD, zestawy garnków i patelni, zastawy stołowe i inne wyposażenie. 
 • kuchenki mikrofalowe - 12
 • miksery - 10
 • blendery - 12
 • roboty kuchenne - 15
 • gofrownice - 11
 • opiekacze/tostery - 13
 • frytkownice - 10
 • czajniki - 7
 • sokowirówki/wyciskarki -11
 • sztućce - 20 kompletów
 • zastawa stołowa - 17 kompletów
 • garnki - 92 sztuki
 • patelnie - 49 sztuk
 
 
Szczegółowy wykaz sprzętu zakupionego w ramach akcji „Podziel się kawałkiem szczęścia” – pobierz
 
W ramach „Podziel się kawałkiem szczęścia” zostały przeprowadzone dwa remonty kuchni w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej w Krasnymstawie i Powiatowym Domu Dziecka „Słoneczne Wzgórze” we Fromborku. Placówki łączy położenie w rejonach o wysokiej stopie bezrobocia i niewielkiej ilości przedsiębiorstw, co wpływa na trudności z pozyskaniem sponsorów. Przed obiema stoi również wyzwanie podzielenia się na mniejsze jednostki – stworzenie dwóch, bardziej kameralnych grup, składających się z kilkunastu dzieci. Przekształcenie wiąże się z bardzo dużymi kosztami w zakresie przystosowania pomieszczeń. Dzięki wygranej domy dziecka mogły wyremontować kuchnie na bardzo wysokim poziomie, przygotować je już dla mniejszej grupy dzieci i dodać wnętrzu domowego charakteru.
 
Krasnostawska placówka przeznaczona jest dla 20 dzieci, również niepełnosprawnych. Podopiecznym nieobce jest wspólne przygotowywanie posiłków, ale dotychczas, ze względu na brak wolnej przestrzeni, wygodne poruszanie się po kuchni było utrudnione. Placówka mieści się w zabytkowym budynku należącym przed laty do zakonu augustianów, charakteryzuje się niewielkimi pomieszczeniami, pełniącymi niegdyś rolę cel zakonników, a liczne skosy i łuki utrudniają wykorzystanie całej powierzchni. Aby przy jednoczesnym zachowaniu ciekawego wnętrza, przestrzeń została maksymalnie spożytkowana, niezbędnym było wykonanie mebli na wymiar. Po remoncie w niewielkiej kuchni udało się zmieścić dwa blaty, dużą ilość szafek, szafę z przesuwanymi drzwiami, a zamiast długich ławek bez oparcia przy stole pojawiły się krzesła.  Wyposażenie zostało uzupełnione o sprzęt AGD, m.in. lodówkę, zmywarkę, płytę grzewczą, kuchenkę mikrofalową, robota kuchennego oraz garnki, patelnie i zastawę stołową.  Wykorzystanie jasnych kolorów sprawiło, że pomieszczenie wydaje się większe, a umiejscowienie poszczególnych elementów poprawiło nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo
 
Powiatowy Dom Dziecka „Słoneczne Wzgórze” we Fromborku to duża placówka, w której mieszka 30 dzieci, głównie nastolatków. Ze względu na lokalizację, placówka boryka się z trudnościami z uzyskaniem dodatkowego wsparcia. Kuchnia wraz z częścią jadalnianą została utworzona z połączenia dwóch innych pomieszczeń, czego konsekwencją była obecność ścianek działowych, rozdzielających pomieszczenie w niepraktyczny sposób.  Dzięki jej usunięciu można było na nowo zagospodarować przestrzeń. Kuchnia została w całości otwarta, a na jej środku pojawiła się wyspa posiadająca liczne szafki. Podopiecznym „Słonecznego Wzgórza” największą radość sprawił najważniejszy w kuchni mebel – wielki stół, przy którym mogą swobodnie zasiąść przy wspólnym posiłku. Prócz mebli kuchnia została wyposażona m.in. w lodówkę, zmywarkę, płytę gazową, robota kuchennego.
 
Wszystkie zakupione w ramach akcji sprzęty trafiły już do placówek i są na co dzień wykorzystywane przez podopiecznych. Nowoczesne wyposażenie sprawia, że nawet młodsze dzieci garną się do gotowania, a starsze uczą się samodzielnie przygotowywać dania i desery.  Własnoręcznie upiekły niejeden „kawałek szczęścia”.
 
Pierwszą akcję „Podziel się kawałkiem szczęścia” udało nam się zrealizować w 100%, kwota wsparcia 33 placówek wyniosła aż 100 000 zł. Ze względu na bardzo dużą ilość potrzeb związanych z doposażeniem domów dziecka w nowoczesny sprzęt kuchenny,  planujemy rozpoczęcie kolejnego podobnego projektu. Na odnowienie i przystosowanie swoich kuchni czeka też jeszcze wiele placówek opiekuńczo-wychowawczych.  Wartość wszystkich zgłoszonych potrzeb dobiegała 350 000 zł, zamierzamy pomóc następnym domom dziecka. Chcemy, by taki program znalazł swoje stałe miejsce pośród naszych działań, a jego następną odsłonę rozpocząć już na początku 2020 r. 
 


Statystyki oraz dokumenty do pobrania     Statystyki: stan na dzień 31 grudnia 2022 r. – 72 812 dzieci objętych pieczą zastępczą   •  0,7%- wzrost liczby wychowanków instytucjonalnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r. •  0,2% - spadek liczby dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r.   Liczba dzieci przebywających w instytucjonalnej pieczy zastępczej – 16 572 Liczba placówek – opiekuńczo – wychowawczych – 1 294 Liczba regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych – 10 Liczba interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych - 3   Liczba dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej – 56 240 Liczba rodzin zastępczych – 35 439 Liczba rodzinnych domów dziecka – 781   Dane statystyczne rok 2022 (źródło danych GUS) Dzieci w Rodzinnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 56 240 Dzieci w Instytucjonalnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 16 572   Pod koniec 2022 r. funkcjonowało 1307 placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej, z tego 1294 placówki opiekuńczo-wychowawcze, 10 regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych i 3 interwencyjne ośrodki preadopcyjne. Wśród tych pierwszych działało:...
 • PODZIĘKOWANIE niezawodowa rodzina zastępcza
  Dzień dobry serdeczne podziękowania dla Pani Kaśi za buty . Ewa Dziekanowska
 • PODZIĘKOWANIE niezawodowa rodzina zastępcza
  Dziękujemy dla Pani Ewy za worek na duty bardzo się przydał i za ubranka .Ewa Dziekanowska
 • Spełnij marzenia Dzieci Sodusiowej
  Witam, wkrótce Dzień Dziecka jeśli możesz spełnij marzenia moich dzieci Dzieci Sodusiowej a mam ich 10tkę. Niektóre marzenia są...
 • Dziękujemy
  Bardzo dziękujemy za wsparcie pni Małgorzacie, tym bardziej że zabieramy część dzieci nad morze na długi weekend, a za jakiś czas druga część. Bo...

Wsparcie dla wychowanków opuszczających domy dziecka

Kończąc 18 lat wychowankowie placówek najczęściej opuszczają  mury placówki. Stają przed dużym wyzwaniem jakim jest...

07.05.15 - Jestem na tej stronie bo: