Pomagaj, ale uważnie
2019-09-27

 
Otrzymujemy sygnały o telefonach i wiadomościach mailowych osób proszących o pomoc podopiecznym domu dziecka. Jak sprawdzić, czy możemy im zaufać?
 
W okresie wzmożonych wydatków, takich jak wakacje, początek roku szkolnego czy Boże Narodzenie, placówki opiekuńczo-wychowawcze częściej poszukują sponsorów. Niestety, w tym czasie obserwowany jest także wzrost aktywności nieuczciwych firm i osób prywatnych, podszywających się pod pracowników domów dziecka lub fundacje. Chcą wyłudzić od nieświadomych ludzi pieniądze, które nigdy nie trafią do potrzebujących dzieci.
 
Uczulamy, by zachować ostrożność w przypadku rozmowy z osobami, które proszą o pomoc dla podopiecznych domów dziecka. 
 
 1. Zawsze pytaj o to, który dom dziecka ma być odbiorcą pomocy
   
 2. Jeśli wsparcie ma trafić do konkretnego domu dziecka, upewnij się, czy placówka istnieje. Możesz to sprawdzić w naszej bazie placówek. Zawiera ona dane wszystkich placówek opiekuńczo-wychowawczych w Polsce oraz części rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych. Dane uzupełniane są w oparciu o rejestry placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej wydawane przez urzędy wojewódzkie. 
   
 3. Skontaktuj się z placówką i zapytaj, czy dyrekcja wie o przeprowadzanych działaniach i czy akceptuje ich formę. Często szczegółowa informacja o zbiórce podawana jest na stronie internetowej domu dziecka, ale nie jest to zasadą.
   
 4. Zbiórka publiczna to zbieranie gotówki w miejscu publicznym do skarbon lub puszek od anonimowych darczyńców. Zbiórkami publicznymi nie są zbiórki w kościołach oraz w zamkniętym gronie, jak szkoła, zakład pracy, grupa znajomych. Organizacja lub komitet, który przeprowadza zbiórkę publiczną, ma obowiązek uprzednio zgłosić ją Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jeżeli zbiórka, w której chcesz wziąć udział, jest zbiórką publiczną, sprawdź jej wiarygodność na stronie www.zbiorki.gov.pl, na stronie dostępne są również informacje o rozliczeniu zakończonych już zbiórek. 
 
 
Jednym z najpopularniejszych sposobów nawiązywania relacji z potencjalnym darczyńcą jest kontakt telefoniczny. Dzwoniący opowiada o trudnej sytuacji finansowej placówki, nierzadko dzieląc się z rozmówcą wzruszającymi historiami o podopiecznych. Zawsze podawany jest numer konta, na który należy wpłacić pieniądze, lub proponowana jest wysyłka wypełnionego druku wpłaty na adres rozmówcy.
 
Na szczególne niebezpieczeństwo narażone są osoby starsze, które z chęcią poświęcą chwilę na miłą pogawędkę, a jednocześnie nie podejrzewają, że ktoś mógłby wykorzystać ich dobre intencje.
 
Jeżeli w Twojej rodzinie jest osoba starsza, przekaż jej powyższe informacje oraz zwróć uwagę, by zbyt pochopnie nie przekazywała swoich oszczędności.
 
Drugą grupą docelową są właściciele małych przedsiębiorstw.
 
 
Czy mimo niebezpieczeństwa wyłudzeń warto pomagać?
 
Oczywiście!  Twoje wsparcie jest bardzo ważne! Jednak przed dokonaniem wpłaty, zawsze sprawdź, czy przekazujesz swoje pieniądze w dobre ręce.

 
Zachęcamy do pomocy również za naszym pośrednictwem. Jako Portal DomyDziecka.org gwarantujemy, że Twoje wsparcie trafi do potrzebujących dzieciaków.
Na naszej stronie znajdziesz informacje o potrzebach placówek opiekuńczo-wychowawczych, rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych z całej Polski, które zgłaszane są przez same domy dziecka. Jeżeli chcesz wesprzeć podopiecznych pieczy zastępczej, sprawdź „Listę potrzeb” i wyślij podarunek bezpośrednio na adres placówki. Możesz także skorzystać z zakładki „Chcę pomóc” - zaoferuj konkretne wsparcie, a dom dziecka lub rodzina zastępcza, która będzie w potrzebie, samodzielnie się z Tobą skontaktuje.
 
Każdy dom dziecka może bezpłatnie zarejestrować się na Portalu DomyDziecka.org, a po sprawdzeniu wiarygodności, również samodzielnie prowadzić swój profil. Zarejestrowanym placówkom nadajemy zielony symbol weryfikacji. Jego obecność przy nazwie placówki nie oznacza, że domy dziecka nieoznaczone symbolem nie istnieją, ale że placówka korzysta z Portalu, a my posiadamy wiedzę na temat jej sytuacji.
 
 
 
 
 
Tekst: Paulina Chojnacka - Ogólnopolski Portal Domów Dziecka DomyDziecka.org


Statystyki oraz dokumenty do pobrania     Statystyki: stan na dzień 31 grudnia 2022 r. – 72 812 dzieci objętych pieczą zastępczą   •  0,7%- wzrost liczby wychowanków instytucjonalnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r. •  0,2% - spadek liczby dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r.   Liczba dzieci przebywających w instytucjonalnej pieczy zastępczej – 16 572 Liczba placówek – opiekuńczo – wychowawczych – 1 294 Liczba regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych – 10 Liczba interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych - 3   Liczba dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej – 56 240 Liczba rodzin zastępczych – 35 439 Liczba rodzinnych domów dziecka – 781   Dane statystyczne rok 2022 (źródło danych GUS) Dzieci w Rodzinnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 56 240 Dzieci w Instytucjonalnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 16 572   Pod koniec 2022 r. funkcjonowało 1307 placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej, z tego 1294 placówki opiekuńczo-wychowawcze, 10 regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych i 3 interwencyjne ośrodki preadopcyjne. Wśród tych pierwszych działało:...
 • Prośba o wsparcie-Dzień Dziecka
  Kochani Niedługo Dzień Dziecka .Jeżeli ktoś chciałby spełnić marzenia naszych dzieci i nam pomoc to zapraszamy do kontaktu . Jesteśmy RDD I opiekujemy się...
 • PODZIĘKOWANIE niezawodowa rodzina zastępcza
  Dzień dobry serdeczne podziękowania dla Pani Kaśi za buty . Ewa Dziekanowska
 • PODZIĘKOWANIE niezawodowa rodzina zastępcza
  Dziękujemy dla Pani Ewy za worek na duty bardzo się przydał i za ubranka .Ewa Dziekanowska
 • Spełnij marzenia Dzieci Sodusiowej
  Witam, wkrótce Dzień Dziecka jeśli możesz spełnij marzenia moich dzieci Dzieci Sodusiowej a mam ich 10tkę. Niektóre marzenia są...

Wsparcie dla wychowanków opuszczających domy dziecka

Kończąc 18 lat wychowankowie placówek najczęściej opuszczają  mury placówki. Stają przed dużym wyzwaniem jakim jest...

07.05.15 - Jestem na tej stronie bo: