Pomoc dla osób opuszczających placówki
2015-08-26

W momencie osiągnięcia przez adoptowane dziecko pełnoletności, z mocy prawa ustaje pełnienie funkcji rodziny zastępczej przez opiekunów dziecka. 
 
 
Wszystkie osoby, które osiągają pełnoletniość w rodzinie zastępczej, czy też opuszczające z tytułu osiągnięcia pełnoletniości placówkę opiekuńczo - wychowawczą typu rodzinnego i socjalizacyjnego, dom pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie, dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży oraz schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, czy też specjalny ośrodek wychowawczy i młodzieżowy ośrodek wychowawczy, zostają objęte pomocą, która ma na celu życiowe usamodzielnienie osób, a także ich integrację ze środowiskiem poprzez prace socjalną. 
 
 
Osoby osiągające pełnoletniość otrzymują także pomoc pieniężną na usamodzielnienie, na kontynuowanie nauki, a także pomoc w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych, zatrudnienia, oraz w formie rzeczowej na zagospodarowanie.
 
 
Pomoc taka przysługuje osobie, która w rodzinie zastępczej lub placówce przebywała conajmniej rok czasu.
 
 
Na dwa miesiące przed osiągnieciem przez wychowanka pełnoletności, wyznaczany jest opiekun usamodzielnienia, z którym osoba osiagająca pełnoletniość opracowuje indywidualny plan usamodzielnienia. 
 
 
Program taki zawiera dane o wychowanku, o rodzinie zastępczej bądź placówce, w której sie znajdował, a także dane o rodzicach biologicznych i opiekunie usamodzielnienia.
 
 
Program określa również potrzeby takie jak uzyskanie mieszkania, wykształcenia zgodnego z możliwościami i aspiracjami osoby, uzyskanie kwalifikacji zawodowych, zatrudnienia, przysługujących świadczeń, środków finansowych i pomocy rzeczowej.
 
 
 
 
Źródło: www.pcpr.info






Statystyki oraz dokumenty do pobrania     Statystyki: stan na dzień 31 grudnia 2022 r. – 72 812 dzieci objętych pieczą zastępczą   •  0,7%- wzrost liczby wychowanków instytucjonalnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r. •  0,2% - spadek liczby dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r.   Liczba dzieci przebywających w instytucjonalnej pieczy zastępczej – 16 572 Liczba placówek – opiekuńczo – wychowawczych – 1 294 Liczba regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych – 10 Liczba interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych - 3   Liczba dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej – 56 240 Liczba rodzin zastępczych – 35 439 Liczba rodzinnych domów dziecka – 781   Dane statystyczne rok 2022 (źródło danych GUS) Dzieci w Rodzinnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 56 240 Dzieci w Instytucjonalnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 16 572   Pod koniec 2022 r. funkcjonowało 1307 placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej, z tego 1294 placówki opiekuńczo-wychowawcze, 10 regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych i 3 interwencyjne ośrodki preadopcyjne. Wśród tych pierwszych działało:...
Dekoracyjna linia oddzielająca treści
  • Podziękowanie
    Bardzo dziękujemy Panu Bogdanowi M z Warszawy za wsparcie naszych dzieci ❤️ Życzymy samych wspaniałości.
  • Gofry,lody......no i pamiątki
    Już za parę dni wyjeżdżamy na upragnione wakacje na Kaszuby. Bardzo blisko mamy do Gdańska i mola w Sopocie. Planow mamy dużo ale no właśnie zawsze jest...
  • Prośba o wsparcie
    Kochani Od 24 lat opiekujemy się dziećmi w ramach pieczy zastępczej. Obecnie mamy pod opieką 14 dzieci od 1,5 roku do 6 lat w tym 5 dzieci z...
  • Wakacje czas start...
    Rozpoczęliśmy okres wakacyjny, choć u nas jest to równoznaczne z tym że mamy dużo więcej obowiązków niż w roku szkolnym ... nasze dzieci są zdecydowanie za...

Lista placówekNajczesciej zadawane pytania

Wsparcie dla wychowanków opuszczających domy dziecka

Kończąc 18 lat wychowankowie placówek najczęściej opuszczają  mury placówki. Stają przed dużym wyzwaniem jakim jest...

07.05.15 - Jestem na tej stronie bo:

 
 
 
 
 
 

Wyniki sondy