Prośba o wsparcie po zalaniu - ZRZ Chełmno
2024-07-07

Szanowni Państwo,

Zawodowa Rodzina Zastępcza Kopaczów z Chełmna - Bocianie Gniazdo  zarejestrowana na naszym portalu ma obecnie 8 dzieci w wieku od 4 do 13 lat, z czego 4 mają orzeczenia o niepełnosprawności. Bardzo starannie troszczą się o ich dobro, jednakże niedawno ich dotknęła tragedia. 28 czerwca 2024 roku ich okolicę nawiedziła potężna burza. Woda wyrwała okno w piwnicy, a potężne masy wody wdarły się do ich domu, niszcząc wiele ważnych rzeczy. Stracili oni m.in. 8-letni piec CO, pralnię z pralkami i suszarkami, masę sprzętu domowego oraz cały magazyn odzieży sezonowej dla swojej 11-osobowej rodziny. Obecnie pilnie usuwają błoto i zalane przedmioty z piwnicy, a remont i osuszanie będą konieczne, aby zabezpieczyć dom od fundamentów. Niestety, ich ukochany ogród, miejsce bezpiecznych zabaw dzieci, również ucierpiał - ogrodzenie zawisło przez podmycie i wymaga natychmiastowej wymiany.

 

Opis Sytuacji

Rodzina zastępcza Kopaczów straciła wiele ważnych elementów swojego domu, w tym:

 

 • Kotłownię CO: Zniszczony został 9-letni piec oraz opał. Koszt zakupu nowego pieca to około 25-30 tys. złotych. (piec 34 kW KOTLOSPAW górnego spalania - zalana elektronika podajnik, wentylacja... wstępna ocena piec zalany - naprawa nieopłacalna)
   
 • Magazyn sprzętu elektrycznego domowego: Straty obejmują piły, kosiarki, maszynę do szycia, opalarkę, wiertarki i wkrętarkę.
   
 • Pralnię: Dwie pralki, suszarka bębnowa oraz miejsce do prasowania i parowania. Zakup nowych sprzętów to ponad 5 tys. złotych.
   
 • Mur i płot wymagają demontażu i postawienia nowych. Niestety usytuowanie domu nie pozwala nam samodzielnie zbudować nowego ogrodzenia - w przyszłym tygodniu specjalistyczna firma ma wycenić pracę przy ogrodzeniu, które będzie wykonane w sposób zapobiegający podobnym zdarzeniom w przyszłości. (ogrodzenie ponad 100m, mur oporowy na połowie dlugosci pod skarpą (zbrojenie, kruszywo, materiał i ziemia na nasyp)
   
 • Piwnica - Powierzchnia zalanej piwnicy to ponad 60m2 (węglarnia, kotłownia, piwnica, suszarnia / magazyn i pralnia) to jest powierzchnia pomieszczeń gospodarczych czyli do suszenia, ozonowania i  remontu

 

 

Dodatkowe straty:

 • Meble odkupione dla najstarszego dziecka, które miały być ustawione w jego pokoju.
   
 • Ogród, miejsce zabaw dzieci, został poważnie zniszczony. Otaczające posesję skarpy zostały wymyte, odsłaniając korzenie i szkielet ogrodzenia, które grozi osunięciem.
   
 • Zapasowe materace, kołdry, poduszki i koce: Wszystko, co znajdowało się w piwnicy, zostało zniszczone.
   
 • Magazyn odzieży sezonowej dla dzieci: Ubrania i buty na jesień, zimę i wiosnę zostały zniszczone.

 

 

Co już zostało zrobione

Mąż pani Kopacz wraz z synem usunęli 2/3 zalanej zawartości z piwnicy, wynajmując do tego dwa wielkie kontenery.

 

 

Co jeszcze trzeba zrobić

Oprócz uszkodzenia powyżej wymienionego sprzętu i żeczy, konieczne jest wyczyszczenie pomieszczenia, ozonowanie, osuszanie i remont, co generuje dodatkowe koszty. Dom ma 28 lat, jest duży, usytuowany na wzgórzach - należy wyjątkowo uważnie potraktować mury piwniczne będące w bezpośredniej styczności z fundamentami.

 

 

Potrzebna pomoc

Dom został zakupiony pod funkcjonowanie pieczy zastępczej i jest obciążony kredytem hipotecznym (ok. 3100 zł miesięcznie). Usuwanie skutków zalania to dla rodziny ogromny wydatek, którego nie są w stanie sami udźwignąć. W załączeniu przesyłają zdjęcia z zalania, pokazujące wymiar zniszczeń.

 

 

 

Dane do wpłat  - bezpośrednio dla Zawodowej Rodziny Zastępczej:

Anita Kopacz
86-200, Chełmno
ul. Bociania 9
29 1090 2835 0000 0001 4763 7297 (Santander Bank)

 

 

 

Jeżeli chcesz wpłacić lub przekazać darowiznę przez naszą fundację, możesz przekazać pomoc finansową na konto:
 
(Darowizna będzie przekazana w 103%, tak, dokładamy do każdej wpłaty 3%.)
 
Fundacja „Polski Instytut Filantropii”
00-366 Warszawa, ul. Foksal 3/5
KOD BIC/SWIFT: PPABPLPKXXX
(BNP PARIBAS BANK)
PL 27 1750 0012 0000 0000 3893 0761
W tytule przelewu napisz: Bocianie Gniazdo

 

 

Jeśli możesz pomóc w załatwieniu potrzebnych rzeczy lub usług, Zawodowa Rodzina Zastępcza Kopaczów "Bocianie Gniazdo" z Chełmna będzie niezwykle wdzięczna. Prosimy firmy, które mogą pomóc, o wsparcie dla rodziny zastępczej. Każda forma wsparcia, zarówno finansowa, jak i rzeczowa, jest dla nich bardzo cenna. Jeżeli jesteś firmą zajmującą się sprzedażą i montażem pieców, firmą remontową, która wykonuje ogrodzenia lub zajmuje się osuszaniem pomieszczeń, możesz pomóc i dołożyć swoją cegiełkę pomocy do powrotu do normalnego funkcjonowania placówki, która opiekuje się 8 dziećmi, w tym 4 z orzeczeniem niepełnosprawności.

 

 

Dziękujemy za każdą okazaną pomoc i wsparcie.

 

Dane placówki:
https://www.domydziecka.org/placowka,2247.html

https://www.facebook.com/bocianiegniazdo.zrz

https://www.domydziecka.org/news2/prosba_o_wsparcie_po_zalaniu_-_zrz_chelmno

 Zawodowa Rodzina Zastępcza Chełmno - Prośba o wsparcie po zalaniu

Zawodowa Rodzina Zastępcza Chełmno - Prośba o wsparcie po zalaniu


Zawodowa Rodzina Zastępcza Chełmno - Prośba o wsparcie po zalaniu

 

Zawodowa Rodzina Zastępcza Chełmno - Prośba o wsparcie po zalaniu

Zawodowa Rodzina Zastępcza Chełmno - Prośba o wsparcie po zalaniu

Zawodowa Rodzina Zastępcza Chełmno - Prośba o wsparcie po zalaniu

Zawodowa Rodzina Zastępcza Chełmno - Prośba o wsparcie po zalaniu

Zawodowa Rodzina Zastępcza Chełmno - Prośba o wsparcie po zalaniu

Zawodowa Rodzina Zastępcza Chełmno - Prośba o wsparcie po zalaniu

Zawodowa Rodzina Zastępcza Chełmno - Prośba o wsparcie po zalaniu

Zawodowa Rodzina Zastępcza Chełmno - Prośba o wsparcie po zalaniu


Statystyki oraz dokumenty do pobrania     Statystyki: stan na dzień 31 grudnia 2022 r. – 72 812 dzieci objętych pieczą zastępczą   •  0,7%- wzrost liczby wychowanków instytucjonalnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r. •  0,2% - spadek liczby dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r.   Liczba dzieci przebywających w instytucjonalnej pieczy zastępczej – 16 572 Liczba placówek – opiekuńczo – wychowawczych – 1 294 Liczba regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych – 10 Liczba interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych - 3   Liczba dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej – 56 240 Liczba rodzin zastępczych – 35 439 Liczba rodzinnych domów dziecka – 781   Dane statystyczne rok 2022 (źródło danych GUS) Dzieci w Rodzinnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 56 240 Dzieci w Instytucjonalnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 16 572   Pod koniec 2022 r. funkcjonowało 1307 placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej, z tego 1294 placówki opiekuńczo-wychowawcze, 10 regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych i 3 interwencyjne ośrodki preadopcyjne. Wśród tych pierwszych działało:...
 • Podziękowanie
  Dziękujemy za wszystkie piękne rzeczy, które otrzymaliśy od naszych Dobrych Duchów. Wasza pomoc jest nieoceniona i pozwala nam na jeszcze lepsze...
 • ❤️ Dzień 3... szpital ....
  Dzień 3... To była ciężka noc... kaszel, krztuszenie, nie radzenie sobie z zalegającą flegmą do tego stopnia, że Panie pielęgniarki musiały zdecydować o...
 • WAKACJE STOKOWSKICH
  wakacje pełną parą u nas ... są wyjazdy całodniowe  Ziołowy Zakątek , plażowanie nad wodą , warszawa teatr lub kino  a teraz czas pakowania...
 • Prosimy owsparcie wyjazdu wakacyjnego dla 14 dzieci ❤️
  Kochani Jesteśmy RDD I opiekujemy się 14 dzieci . Chcielibyśmy wyjechać nad jezioro lub morze . Jeżeli znajdzie się ktoś kto zechciałby nas wesprzeć to...

Wsparcie dla wychowanków opuszczających domy dziecka

Kończąc 18 lat wychowankowie placówek najczęściej opuszczają  mury placówki. Stają przed dużym wyzwaniem jakim jest...

07.05.15 - Jestem na tej stronie bo: