Słodki smak Świąt 2021 - akcja i konkurs!
2021-11-28

Tysiące dzieci z domów dziecka i rodzin zastępczych zostanie obdarowanych świątecznymi ciastami! Bożonarodzeniowa akcja „Słodki smak Świąt” kolejny raz udowadnia, że grudzień to miesiąc pełen magicznych zdarzeń. W tym roku może do nas dołączyć każdy, wspierając zbiórkę na świąteczne upominki – nagrody w konkursie „Upiekę słodki smak Świąt”.
 
 
 
 
Na świątecznych stołach 300 placówek opiekuńczo-wychowawczych, rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych z Portalu DomyDziecka.org zagoszczą pysznie pierniki. Wypieczone i ofiarowane przez „Piekarnię Tomasz Nosek” z Grabia ciasta przemierzą tysiące kilometrów, by sprawić dzieciom miłą niespodziankę. Obdarujemy 3500 dzieciaków!
 
Zawsze możemy liczyć na wolontariuszy z grupy Kierowcy Dzieciom. Kierowcy już szykują się do akcji, pierwsi odwiedzą nas już za kilka dni, odbierając paczki, które zawiozą do czekających na nie domów dziecka.
 
Jednocześnie dbamy o zdrowie! Słodycze nie szkodzą ząbkom, jeśli tylko pamiętamy o ich dokładnym umyciu po zjedzeniu smakołyków. Jest z nami producent past i szczoteczek do zębów SEYSOO, który do każdego ciasta dorzuci pakiet szczoteczek i past do zębów, a laureatom konkursu ufunduje szczoteczki soniczne. 
 
Akcja „Słodki smak Świąt” budzi w ludziach pokłady dobra! Oprócz fundatorów prezentów i kierowców, są z nami również ci, którzy dbają, by wszystko było zapięte na ostatni guzik – projektantka graficzna Agnieszka Malarczyk, producent opakowań Rossem Pack i drukarnia AW Studio. W pakowaniu ciast pomogą wolontariuszki projektu „AS: aktywnie-społecznie” Fundacji Dzieła Kolpinga w Polsce.
 
Ambasadorką akcji "Słodki smak Świąt" jest zwyciężczyni 6. edycji MasterChef Junior Jagoda Łaganowska
 
 
Dla dzieci mamy specjalną niespodziankę. Jesteśmy ciekawi Waszych pomysłów na dekorowanie ciast - najlepsze słodkie choinki zostaną nagrodzone w  konkursie "Upiekę słodki smak Świąt".
 
Zadanie konkursowe:
Upieczcie dowolne ciasto w kształcie choinki lub w klasycznej formie, możecie o pomoc poprosić dorosłych.  Jeżeli wybierzecie klasyczną prostokątną lub kwadratową formę, na wierzchu ciasta narysujcie jej zarys, np. pisakiem cukierniczym lub polewą. Teraz samodzielnie udekorujcie te bożonarodzeniowe drzewka, to właśnie ich ozdobienie będziemy oceniać, wybierając najcudowniejszą słodką choinkę.
Zróbcie zdjęcie swojego ciasta „góry” tak, by jego ozdobiony wierzch był dobrze widoczny i zajmował całą fotografię. 
 
Możecie wygrać w dwóch kategoriach!
 • Cudowne słodkie choinki
Wybierzemy najpiękniejsze choinki, będące dekoracją Waszych ciast. Takie, na widok których aż cieknie ślinka i nie można doczekać się Świąt. Domom, które je przygotowały, przekażemy karty podarunkowe do sklepów dla wszystkich podopiecznych. Dzieci same wybiorą najlepsze dla siebie upominki! Liczba nagrodzonych zależy od osób, które zechcą dołączyć się do akcji, dokonując wpłaty na konto dedykowane akcji.
 • SZCZOTKUJemy
Wszystkie nadesłane fotografie ciast trafią na nasz profil na FB, gdzie zostaną poddane ocenie internautów. Te, które zdobędą największą ilość pozytywnych reakcji, przyniosą ich domom ich twórców nagrody – soniczne szczoteczki do zębów od SEYSOO. Po słodkościach pamiętajmy, by dokładnie wyczyścić zęby!
 
Zgłoszenia do akcji – Pracę Konkursową, formularz i min. 3 zdjęcia, przedstawiające przygotowanie ciasta, należy przesyłać na adres slodkismakswiat@domydziecka.org do 12.12.2021 r. Prosimy sprawdzić, czy zgłoszenie zostało wypełnione poprawnie – niepełne, błędnie wypełnione i niepodpisane będą odrzucane. 
 
Może to właśnie Wasze ciasto stanie się inspiracją dla piernika akcji "Słodki smak Świat"! (w przypadku wysłania pracy konkursowej do dnia 01.12.2021)
 
Konkurs dla placówek opiekuńczo-wychowawczych, rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych aktywnych na Portalu DomyDziecka.org
 
 • Regulamin - pobierz
 • Formularz zgłoszeniowy (piecza rodzinna i POW typu rodzinnego) - pobierz
 • Formularz zgłoszeniowy (piecza instytucjonalna) - pobierz
Do dzieła!
 
 
Mapa, na której sukcesywnie umieszczamy zgłoszone domy dziecka i rodziny zastępcze, które otrzymają ciasta.  (stan na 06.12.2021, godz. 23:59)
 
 
 
- czerwony - placówka otrzyma ciasta (kierowca nie przedzielony)
- zielony - placówka przypisana do kierowcy (dostarczającego)
- fioletowy - placówka przypisana do kierowców (dowożącego oraz dostarczającego)
- żółty - ciasto w drodze do placówki
- brązowy - ciasto odebrane w placówce
 
 
Słodki smak Świąt 2020
 
 
 
 
   Kierowcy Dzieciom          Piekarnia Tomasz Nosek     
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

 

Inni sponsorzy którym dziękujemy:

 

Bezpłatne przekazanie pudełek: Rossem Pack 
 
 
 
 
Projekt graficzny obwolut: Agnieszka Malarczyk

 

 

 

Podoba Ci się nasza akcja i chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy!
Pomóż dzieciom z domów dziecka i rodzin zastępczych i wpłać na konto akcji. Wszystkie wpłaty przeznaczymy na nagrody w konkursie na najpiękniej udekorowane ciasto-choinkę. Twórcy najlepszych prac otrzymają karty podarunkowe do sklepów. Dzięki Tobie będziemy mogli włączyć do grona laureatów kolejne dziecko, a Ty zostaniesz jego Świętym Mikołajem.
 

Konto dedykowane akcji "Słodki smak Świąt"

27 1750 0012 0000 0000 3893 0761
IBAN: PL 27 1750 0012 0000 0000 3893 0761
Fundacja „Polski Instytut Filantropii”
00-366 Warszawa, ul. Foksal 3/5
KOD BIC/SWIFT: PPABPLPKXXX
(BNP PARIBAS BANK)
 
 
 
 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
A o tak wygląda przebieg akcji
 
 
 
08.11.2021

Przygotowania do akcji „Słodki smak Świąt” rozpoczęliśmy już w listopadzie. Zanim spełnimy swój cel i ciasta trafią do rąk dzieci, musieliśmy zrealizować kilka bardzo ważnych punktów. W tym roku chcieliśmy dodać rozmachu akcji, łącząc ją  z konkursem dla dzieci. Nawiązaliśmy współpracę z firma SEYSOO, która nie tylko została sponsorem jednych z nagród, ale także zdecydowała się dołączyć do ciast szczoteczki i pasty do zębów, ucząc dzieci, że po posiłku należy wyczyścić zęby. W listopadzie  zyskaliśmy pierwszą ambasadorkę akcji, Jagodą Łaganowską, zwyciężczynią 6 edycji MasterChef Junior. Jak zwykle mogliśmy liczyć na naszych stałych darczyńców, którzy są z nami już trzeci rok  – Piekarnię Tomasz Nosek, producenta opakowań Rossem Pack oraz ilustratorkę książek i gier dla dzieci Agnieszkę Malarczyk, a także wolontariuszy z grupy Kierowcy Dzieciom.

 

22.11.2021

Rozpoczęliśmy zbieranie zgłoszeń do akcji „Słodki smak Świąt”. Zaprosiliśmy do niej wszystkie placówki opiekuńczo-wychowawcze, rodzinne domy dziecka i rodziny zastępcze zarejestrowane na DomyDziecka.org. Akcja to nasze podziękowanie za rok dobrej współpracy na rzecz dzieci objętych pieczą zastępczą.

 

28.11.2021

Ogłosiliśmy konkurs „Upiekę słodki smak Świąt” dla podopiecznych rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych zarejestrowanych na DomyDziecka.org. W konkursie startowały 33 domy, które nadesłały 46 prac. Dzieci wspaniale wykonały zadanie konkursowe, jakim było ozdobienie ciasta-choinki. Otrzymaliśmy zdjęcia znakomicie udekorowanych ciast, młodzi cukiernicy wykazali się talentem i fantazją. Wszystkie prace można obejrzeć tutaj – zobacz. Jednocześnie otworzyliśmy konto wspierające akcję – zebrane na nim środki były w całości przeznaczone na zakup nagród.

 

29.11.2021

Zakończyliśmy zbieranie zgłoszeń do akcji „Słodki smak Świąt” . Wiedząc, które chcą przyjąć ciasta i ugościć u siebie kierowców-wolontariuszy, mogliśmy wykonać mapę i przekazać ją koordynatorowi grupy Kierowcy Dzieciom. Na mapie znalazło się 307 punktów, najwięcej, aż 39 w województwie śląskim. Kierowcy ustalali, w jaki sposób dostarczą ciasta do poszczególnych placówek, niektórzy przyjeżdżali po nie aż pod Wieliczkę, niektórzy korzystali z pomocy tych, którzy mogli zabrać z Małopolski większą liczbę paczek i przekazać je poszczególnym kierowcom, czekającym na trasie.

 

3-4.12.2021

Spędziliśmy dwa dni w Piekarni Tomasz Nosek w Grabiu koło Wieliczki, dekorując ciasta i przygotowując je do wysyłki. Całym swoim sercem i rękoma gotowymi do pracy akcję wsparły wolontariuszki – młodzież z projektu „AS: Aktywnie – Społecznie” prowadzonego przez Fundację Dzieła Kolpinga w Polsce oraz panie z Klubu Seniora. Akcja połączyła pokolenia i pokazała, ile radości może przynieść pomaganie. Dziewczyny z największą starannością ręcznie dekorowały każde ciasto, składały pudełka, wkładały do środka ciasta i opłatki oraz nakładały obwoluty – przygotowały do przekazania prawie 800 ciast. Seniorki dbały o to, by do każdego domu trafiła odpowiednia liczba past i szczoteczek do zębów, a następnie przygotowywały zbiorcze paczki, zawierające kilka opakowań, opisując je i oklejając.

 

6.12.2021

W dzień Świętego Mikołaja dotarł do nas pierwszy kierowca z grupy Kierowcy Dzieciom. Piotr odebrał pierwsze 31 ciast, które przekazał domom dziecka i rodzinom zastępczym z województwa śląskiego. W kolejnych dniach Piekarnię w Grabiu odwiedziło aż 9 kierowców. Najwięcej, 185 ciast zabrała Ania, która jak wielu członków grupy Kierowcy Dzieciom co roku uczestniczy w akcji.   

 

20.12.2021

Ogłosiliśmy wyniki konkursu „Upiekę słodki smak Świąt”. W głosowaniu internetowym w kategorii „SZCZOTKUJemy” najwięcej głosów zgromadziły ciasta udekorowane przez dzieci z Rodzinnego Domu Dziecka im. Michalskich w Krakowie, Rodzinnego Domu Dziecka w Trzebieszewie, Zawodowej Rodziny Zastępczej w Gliwicach i Powiatowego Zespołu Placówek Pomocy Dziecku i Rodzinie w Siennie. Laureaci wygrali szczoteczki soniczne Feelo Anticaries Jump. Komisja, która oceniała prace w kategorii „Najcudowniejsze słodkie choinki” orzekła, że najpiękniejszą choinkę wykonali podopieczni Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Nasz Dom nr 2” w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dzięki niesamowitej hojności darczyńców udało nam się zgromadzić wystarczającą ilość środków finansowych, by obdarować wszystkich startujących. Dzieci otrzymają karty podarunkowe o wartości 200 zł do sieci sklepów Empik. Łącznie przekażemy 298 kart do empiku oraz dodatkowo 10 kart o wartości 100 zł, które otrzymaliśmy od Le’Lomi.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 


Statystyki oraz dokumenty do pobrania     Statystyki: stan na dzień 31 grudnia 2022 r. – 72 812 dzieci objętych pieczą zastępczą   •  0,7%- wzrost liczby wychowanków instytucjonalnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r. •  0,2% - spadek liczby dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r.   Liczba dzieci przebywających w instytucjonalnej pieczy zastępczej – 16 572 Liczba placówek – opiekuńczo – wychowawczych – 1 294 Liczba regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych – 10 Liczba interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych - 3   Liczba dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej – 56 240 Liczba rodzin zastępczych – 35 439 Liczba rodzinnych domów dziecka – 781   Dane statystyczne rok 2022 (źródło danych GUS) Dzieci w Rodzinnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 56 240 Dzieci w Instytucjonalnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 16 572   Pod koniec 2022 r. funkcjonowało 1307 placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej, z tego 1294 placówki opiekuńczo-wychowawcze, 10 regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych i 3 interwencyjne ośrodki preadopcyjne. Wśród tych pierwszych działało:...
 • PODZIĘKOWANIE niezawodowa rodzina zastępcza
  Dzień dobry serdeczne podziękowania dla Pani Kaśi za buty . Ewa Dziekanowska
 • PODZIĘKOWANIE niezawodowa rodzina zastępcza
  Dziękujemy dla Pani Ewy za worek na duty bardzo się przydał i za ubranka .Ewa Dziekanowska
 • Spełnij marzenia Dzieci Sodusiowej
  Witam, wkrótce Dzień Dziecka jeśli możesz spełnij marzenia moich dzieci Dzieci Sodusiowej a mam ich 10tkę. Niektóre marzenia są...
 • Dziękujemy
  Bardzo dziękujemy za wsparcie pni Małgorzacie, tym bardziej że zabieramy część dzieci nad morze na długi weekend, a za jakiś czas druga część. Bo...

Wsparcie dla wychowanków opuszczających domy dziecka

Kończąc 18 lat wychowankowie placówek najczęściej opuszczają  mury placówki. Stają przed dużym wyzwaniem jakim jest...

07.05.15 - Jestem na tej stronie bo: