Usamodzielnianie przez programowanie
2019-11-12

 
Czyli jak branża IT może pomóc w wyjściu z trudnego środowiska?
 
Zrobić aplikację, z której korzystają miliony na całym świecie. Zaprogramować swój dom, w którym zdalnie można wyregulować temperaturę, zamknąć drzwi, zapalić światło. Pracować z dowolnego miejsca na Ziemi. Brzmi jak sen, prawda? Jak coś, co potrafi zrobić niewielki procent z nas – tylko geniusze.
 
Nie do końca tak jest. Rozwój technologiczny jest bardzo szybki i zwyczajnie za nim nie nadążamy. Tworzone są coraz to nowe rzeczy, automatyzacja dotyka już niemal wszystkich obszarów naszego życia i każdy z nas regularnie ma kontakt z czymś, co jest w jakiś sposób zaprogramowane. Włączając pralkę, kupując bilet autobusowy w automacie, wysyłając smsa. Niewielu z nas wie natomiast, jak to w rzeczywistości funkcjonuje.
 
Badania pokazują, że w samej Polsce brakuje 50 000 specjalistów z branży IT.  To oznacza, że nauka programowania i wyspecjalizowanie się w danej dziedzinie zaowocuje w przyszłości szeroką ofertą atrakcyjnego zatrudnienia.
 
Czy to może być dla każdego?
 
Wielu programistów – twórców popularnych aplikacji i założycieli wielkich firm jest samoukami. Kevin Systrom zafascynował się programowaniem dzięki grom. Pracując w marketingu zaczął samodzielną naukę i stworzył pierwszy prototyp... Instagrama. Elon Musk nauczył się programowania jako dziecko. Na studiach założył swoją pierwszą firmę, a dziś jest współzałożycielem m.in. PayPala, SpaceX, Tesli. Większość najlepszych programistów jest samoukami – tak powiedział Jack Dorsey. Jego miłość do programowania zrodziła się z fascynacji mapami miast. Jest współzałożycielem Twittera.
Jest jeszcze wiele innych przykładów, które udowadniają, że do zostania programistą nie potrzeba studiów czy długich lat specjalistycznych kursów. Potrzeba systematyczności, wytrwałości i pasji. Nauka programowania na pewno nie jest łatwa i szybka.
 
Ale czy warta tego trudu?
 
Z pragmatycznych powodów branża IT jest bardzo atrakcyjna i daje spore możliwości rozwoju. Średnie wynagrodzenie brutto juniora to 6 000 zł. Specjaliści, jak np. Java Developer, mogą zarabiać średnio 12 000 – 13 000 zł brutto.  Co więcej, żeby zacząć pracować w tej branży, nie trzeba umieć programować. Wiele osób zaczyna jako testerzy, by w międzyczasie zdobywać umiejętności i potem się przebranżowić. Bardzo łatwo można tutaj połączyć swoje pasje z nowymi technologiami. Praca przy tworzeniu gier komputerowych? Może stworzyć aplikację, która ułatwi wymianę i dzielenie się przepisami kulinarnymi? A połączenie IT i astronomii? Może się przerodzić w programowanie sprzętu używanego na statkach kosmicznych.
 
Sama nauka programowania i robotyki pozytywnie wpływa na rozwój młodszych dzieci. Czują się sprawcami, gdy zobaczą własnoręcznie napisany, działający program. Uczą się logicznego myślenia i jasnego wyrażania oczekiwań. Nawet zabawa z robotyką rozwija kreatywności, zwiększa motywację i wiarę w samego siebie.
 
Jak można zacząć?
 
Widząc potencjał i możliwości nowych technologii, Fundacja Sarigato wspiera dzieci i młodzież w wyjściu z trudnego środowiska właśnie przez naukę programowania i robotyki. Tworzy społeczność Hakersów, której częścią są: z jednej strony ci, którzy podjęli wyzwanie nauki programowania, z drugiej strony ci, którzy chcą w tej nauce i usamodzielnieniu wspierać.
 
Kim właściwie jest Hakers? To ktoś, kto hakuje swoje życie, by je ułatwić i ulepszyć. Ktoś o świetnych umiejętnościach informatycznych, które wykorzystuje do poprawy systemu.  Ktoś, kto chce decydować o swojej przyszłości.
 
Co się działo do tej pory?
 
Fundacja Sarigato od 2016 roku wspiera dzieciaki z trudnych środowisk w Krakowie. Od 2019 roku zaczęła organizację zajęć także w innych miastach, m.in.: Trójmieście. Organizuje zajęcia i eventy przy współpracy z takimi partnerami, jak KreaTech, Robotowo, Giganci Programowania, Avanade, CD Projekt.
 
Działają z Code Coolem – międzynarodową szkołą programowania. W ramach jej programu CSR-owego w kursach o wartości ponad 20 000 zł bierze udział dwóch podopiecznych fundacji, którzy po ich zakończeniu mają zagwarantowane pierwsze zatrudnienie w zawodzie.
 
W 2018/2019 roku 235 dzieci brało udział w kursach, warsztatach i lekcjach pokazowych. W październiku 2019 roku programowania i robotyki uczyło się ponad 170 dzieci w Krakowie i ponad 130 dzieci w Trójmieście.
 
Jak to wygląda w praktyce?
 
Fundacja organizuje zajęcia przy współpracy ze szkołami programowania i robotyki, firmami z branży IT i wolontariuszami – programistami. Zajmuje się logistyką: znalezieniem miejsca i sprzętu, dogrywaniem terminów, załatwianiem formalności oraz finansowaniem kursów tak, aby dla uczestników były darmowe.
 
Działają dla dzieciaków w każdym wieku w różnych miastach Polski: dla najmłodszych do 12 lat są zajęcia z robotyki, dla starszych 13-18 lat zajęcia z programowania, a dla pełnoletnich kursy z konkretnym przygotowaniem do wejścia na rynek pracy i z pierwszym stażem/zatrudnieniem. W zależności od rodzaju zajęć najczęściej odbywają się cyklicznie raz w tygodniu i trwają co najmniej semestr. Dla kilku-kilkunastu osób tworzą nowe grupy zajęciowe, a pojedyczne osoby dołączają do istniejących już grup.
 
Miejsce, terminy i tematykę fundacja dostosowuje do potrzeb i możliwości, więc żeby zgłosić podopiecznego do udziału, wystarczy zadzwonić lub napisać maila.
 
+48 668 161 149
szymon.nosek@sarigato.org
 
Warto spróbować i przekonać się na własnej skórze, czym jest programowanie. Bo jak pokazują liczne przykłady, każdy może okazać się geniuszem, a sen – rzeczywistością.
 
 
 
 
Źródło: Materiały organizatora


Statystyki oraz dokumenty do pobrania Statystyki:  stan na dzień 31 grudnia 2018 r. -  71 807 dzieci objętych pieczą zastępczą   • 1,19% - spadek  liczby wychowanków instytucjonalnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2017 r. • 1,09% - spadek liczby dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2017 r.                                       Liczba dzieci przebywających w instytucjonalnej pieczy zastępczej – 16 655 Liczba placówek - opiekuńczo- wychowawczych - 1 152 Liczba regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych -  10 Liczba interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych -  3   Liczba dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej – 55 152 Liczba rodzin zastępczych  - 36 478 Liczba rodzinnych domów dziecka - 613   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -   Dane statystyczne MPiPS (lata 2005-2018) - pobierz Dane statystyczne GUS - Piecza zastępcza w 2018 r. - (za 2018)  - pobierz   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -   Raporty NIK Wykonywanie zadań przez ośrodki adopcyjne - Informacja o...
 • Od wyboru do koloru ❤
  Zakupowe szaleństwo... nie nie...nie wychodzimy, zakupy przez internet i do paczkomatu... do kupienia jeszcze jedna mini czapeczka  :) zapraszamy na profil...
 • RZZ wpis 45 ZOSTAŃ W DOMU
  Dzień dobry wszystkim. Dzisiejszy wpis trochę humorystyczny. Mamy kuchnię z jadalnią więc stół to taka nasza baza przez cały tydzień. Piątka dzieci które...
 • Dobry czas... mimo ogromu obowiązków ❤
  To dobry czas dla nas... mimo, że mamy mnóstwo pracy z odrabianiem lekcji, dzieci w końcu wracają do zdrowia. Nasza dwójka maluszków...
 • Dzieci w czasach kwarantanny
  Wstajemy o 6 – po co marnować taki piękny dzień bez szkoły i przedszkola ? Koło 8 wujek woła nas na tzw. lekcje (czyli do jadalni), gdzie my...

Wsparcie dla wychowanków opuszczających domy dziecka

Kończąc 18 lat wychowankowie placówek najczęściej opuszczają  mury placówki. Stają przed dużym wyzwaniem jakim jest...

07.05.15 - Jestem na tej stronie bo: