Usamodzielnianie przez programowanie
2019-11-12

 
Czyli jak branża IT może pomóc w wyjściu z trudnego środowiska?
 
Zrobić aplikację, z której korzystają miliony na całym świecie. Zaprogramować swój dom, w którym zdalnie można wyregulować temperaturę, zamknąć drzwi, zapalić światło. Pracować z dowolnego miejsca na Ziemi. Brzmi jak sen, prawda? Jak coś, co potrafi zrobić niewielki procent z nas – tylko geniusze.
 
Nie do końca tak jest. Rozwój technologiczny jest bardzo szybki i zwyczajnie za nim nie nadążamy. Tworzone są coraz to nowe rzeczy, automatyzacja dotyka już niemal wszystkich obszarów naszego życia i każdy z nas regularnie ma kontakt z czymś, co jest w jakiś sposób zaprogramowane. Włączając pralkę, kupując bilet autobusowy w automacie, wysyłając smsa. Niewielu z nas wie natomiast, jak to w rzeczywistości funkcjonuje.
 
Badania pokazują, że w samej Polsce brakuje 50 000 specjalistów z branży IT.  To oznacza, że nauka programowania i wyspecjalizowanie się w danej dziedzinie zaowocuje w przyszłości szeroką ofertą atrakcyjnego zatrudnienia.
 
Czy to może być dla każdego?
 
Wielu programistów – twórców popularnych aplikacji i założycieli wielkich firm jest samoukami. Kevin Systrom zafascynował się programowaniem dzięki grom. Pracując w marketingu zaczął samodzielną naukę i stworzył pierwszy prototyp... Instagrama. Elon Musk nauczył się programowania jako dziecko. Na studiach założył swoją pierwszą firmę, a dziś jest współzałożycielem m.in. PayPala, SpaceX, Tesli. Większość najlepszych programistów jest samoukami – tak powiedział Jack Dorsey. Jego miłość do programowania zrodziła się z fascynacji mapami miast. Jest współzałożycielem Twittera.
Jest jeszcze wiele innych przykładów, które udowadniają, że do zostania programistą nie potrzeba studiów czy długich lat specjalistycznych kursów. Potrzeba systematyczności, wytrwałości i pasji. Nauka programowania na pewno nie jest łatwa i szybka.
 
Ale czy warta tego trudu?
 
Z pragmatycznych powodów branża IT jest bardzo atrakcyjna i daje spore możliwości rozwoju. Średnie wynagrodzenie brutto juniora to 6 000 zł. Specjaliści, jak np. Java Developer, mogą zarabiać średnio 12 000 – 13 000 zł brutto.  Co więcej, żeby zacząć pracować w tej branży, nie trzeba umieć programować. Wiele osób zaczyna jako testerzy, by w międzyczasie zdobywać umiejętności i potem się przebranżowić. Bardzo łatwo można tutaj połączyć swoje pasje z nowymi technologiami. Praca przy tworzeniu gier komputerowych? Może stworzyć aplikację, która ułatwi wymianę i dzielenie się przepisami kulinarnymi? A połączenie IT i astronomii? Może się przerodzić w programowanie sprzętu używanego na statkach kosmicznych.
 
Sama nauka programowania i robotyki pozytywnie wpływa na rozwój młodszych dzieci. Czują się sprawcami, gdy zobaczą własnoręcznie napisany, działający program. Uczą się logicznego myślenia i jasnego wyrażania oczekiwań. Nawet zabawa z robotyką rozwija kreatywności, zwiększa motywację i wiarę w samego siebie.
 
Jak można zacząć?
 
Widząc potencjał i możliwości nowych technologii, Fundacja Sarigato wspiera dzieci i młodzież w wyjściu z trudnego środowiska właśnie przez naukę programowania i robotyki. Tworzy społeczność Hakersów, której częścią są: z jednej strony ci, którzy podjęli wyzwanie nauki programowania, z drugiej strony ci, którzy chcą w tej nauce i usamodzielnieniu wspierać.
 
Kim właściwie jest Hakers? To ktoś, kto hakuje swoje życie, by je ułatwić i ulepszyć. Ktoś o świetnych umiejętnościach informatycznych, które wykorzystuje do poprawy systemu.  Ktoś, kto chce decydować o swojej przyszłości.
 
Co się działo do tej pory?
 
Fundacja Sarigato od 2016 roku wspiera dzieciaki z trudnych środowisk w Krakowie. Od 2019 roku zaczęła organizację zajęć także w innych miastach, m.in.: Trójmieście. Organizuje zajęcia i eventy przy współpracy z takimi partnerami, jak KreaTech, Robotowo, Giganci Programowania, Avanade, CD Projekt.
 
Działają z Code Coolem – międzynarodową szkołą programowania. W ramach jej programu CSR-owego w kursach o wartości ponad 20 000 zł bierze udział dwóch podopiecznych fundacji, którzy po ich zakończeniu mają zagwarantowane pierwsze zatrudnienie w zawodzie.
 
W 2018/2019 roku 235 dzieci brało udział w kursach, warsztatach i lekcjach pokazowych. W październiku 2019 roku programowania i robotyki uczyło się ponad 170 dzieci w Krakowie i ponad 130 dzieci w Trójmieście.
 
Jak to wygląda w praktyce?
 
Fundacja organizuje zajęcia przy współpracy ze szkołami programowania i robotyki, firmami z branży IT i wolontariuszami – programistami. Zajmuje się logistyką: znalezieniem miejsca i sprzętu, dogrywaniem terminów, załatwianiem formalności oraz finansowaniem kursów tak, aby dla uczestników były darmowe.
 
Działają dla dzieciaków w każdym wieku w różnych miastach Polski: dla najmłodszych do 12 lat są zajęcia z robotyki, dla starszych 13-18 lat zajęcia z programowania, a dla pełnoletnich kursy z konkretnym przygotowaniem do wejścia na rynek pracy i z pierwszym stażem/zatrudnieniem. W zależności od rodzaju zajęć najczęściej odbywają się cyklicznie raz w tygodniu i trwają co najmniej semestr. Dla kilku-kilkunastu osób tworzą nowe grupy zajęciowe, a pojedyczne osoby dołączają do istniejących już grup.
 
Miejsce, terminy i tematykę fundacja dostosowuje do potrzeb i możliwości, więc żeby zgłosić podopiecznego do udziału, wystarczy zadzwonić lub napisać maila.
 
+48 668 161 149
szymon.nosek@sarigato.org
 
Warto spróbować i przekonać się na własnej skórze, czym jest programowanie. Bo jak pokazują liczne przykłady, każdy może okazać się geniuszem, a sen – rzeczywistością.
 
 
 
 
Źródło: Materiały organizatora


Statystyki oraz dokumenty do pobrania     Statystyki: stan na dzień 31 grudnia 2022 r. – 72 812 dzieci objętych pieczą zastępczą   •  0,7%- wzrost liczby wychowanków instytucjonalnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r. •  0,2% - spadek liczby dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r.   Liczba dzieci przebywających w instytucjonalnej pieczy zastępczej – 16 572 Liczba placówek – opiekuńczo – wychowawczych – 1 294 Liczba regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych – 10 Liczba interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych - 3   Liczba dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej – 56 240 Liczba rodzin zastępczych – 35 439 Liczba rodzinnych domów dziecka – 781   Dane statystyczne rok 2022 (źródło danych GUS) Dzieci w Rodzinnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 56 240 Dzieci w Instytucjonalnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 16 572   Pod koniec 2022 r. funkcjonowało 1307 placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej, z tego 1294 placówki opiekuńczo-wychowawcze, 10 regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych i 3 interwencyjne ośrodki preadopcyjne. Wśród tych pierwszych działało:...
 • O 1,5% prosimy ❤️ 13 Dzieci w tym 8 z orzeczeniem o niepełnosprawności
  Kochani, rozpoczyna się ten czas kiedy 1,5% robi wrażenie i to ogromne wrażenie... w tym roku ponownie prosimy o oddanie na naszą rodzinkę tak ważnego 1,5%......
 • Prosimy o 1.5 % podatku
  Kochani jeżeli ktos chciałby wesprzeć nasze dzieci przy rozliczeniu podatku to chętnie przyjmiemy Wasze 1.5% ❤️ KRS 0000270261 Cel szczegółowy RDD GNIEW 10345
 • ❤️ Pomożecie ?
  ❤️ ZBUDUJ Z NAMI DOM DLA DZIECI Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ Z RODZINNEGO DOMU DZIECKA ❤️ ❤️SPRAW BY MARZENIA NABRAŁY INNEGO ZNACZENIA ❤️ Naszym marzeniem...
 • Wyrazy wdzięczności dla Pani Joli :)
  Ślemy serdeczne podziękowania po raz kolejny za okazaną pomoc w zrealizowaniu naszych marzeń dla Pani Joli, która Nas regularnie wspiera !! Dziękujemy...

Wsparcie dla wychowanków opuszczających domy dziecka

Kończąc 18 lat wychowankowie placówek najczęściej opuszczają  mury placówki. Stają przed dużym wyzwaniem jakim jest...

07.05.15 - Jestem na tej stronie bo: