Usamodzielnianie przez programowanie
2019-11-12

 
Czyli jak branża IT może pomóc w wyjściu z trudnego środowiska?
 
Zrobić aplikację, z której korzystają miliony na całym świecie. Zaprogramować swój dom, w którym zdalnie można wyregulować temperaturę, zamknąć drzwi, zapalić światło. Pracować z dowolnego miejsca na Ziemi. Brzmi jak sen, prawda? Jak coś, co potrafi zrobić niewielki procent z nas – tylko geniusze.
 
Nie do końca tak jest. Rozwój technologiczny jest bardzo szybki i zwyczajnie za nim nie nadążamy. Tworzone są coraz to nowe rzeczy, automatyzacja dotyka już niemal wszystkich obszarów naszego życia i każdy z nas regularnie ma kontakt z czymś, co jest w jakiś sposób zaprogramowane. Włączając pralkę, kupując bilet autobusowy w automacie, wysyłając smsa. Niewielu z nas wie natomiast, jak to w rzeczywistości funkcjonuje.
 
Badania pokazują, że w samej Polsce brakuje 50 000 specjalistów z branży IT.  To oznacza, że nauka programowania i wyspecjalizowanie się w danej dziedzinie zaowocuje w przyszłości szeroką ofertą atrakcyjnego zatrudnienia.
 
Czy to może być dla każdego?
 
Wielu programistów – twórców popularnych aplikacji i założycieli wielkich firm jest samoukami. Kevin Systrom zafascynował się programowaniem dzięki grom. Pracując w marketingu zaczął samodzielną naukę i stworzył pierwszy prototyp... Instagrama. Elon Musk nauczył się programowania jako dziecko. Na studiach założył swoją pierwszą firmę, a dziś jest współzałożycielem m.in. PayPala, SpaceX, Tesli. Większość najlepszych programistów jest samoukami – tak powiedział Jack Dorsey. Jego miłość do programowania zrodziła się z fascynacji mapami miast. Jest współzałożycielem Twittera.
Jest jeszcze wiele innych przykładów, które udowadniają, że do zostania programistą nie potrzeba studiów czy długich lat specjalistycznych kursów. Potrzeba systematyczności, wytrwałości i pasji. Nauka programowania na pewno nie jest łatwa i szybka.
 
Ale czy warta tego trudu?
 
Z pragmatycznych powodów branża IT jest bardzo atrakcyjna i daje spore możliwości rozwoju. Średnie wynagrodzenie brutto juniora to 6 000 zł. Specjaliści, jak np. Java Developer, mogą zarabiać średnio 12 000 – 13 000 zł brutto.  Co więcej, żeby zacząć pracować w tej branży, nie trzeba umieć programować. Wiele osób zaczyna jako testerzy, by w międzyczasie zdobywać umiejętności i potem się przebranżowić. Bardzo łatwo można tutaj połączyć swoje pasje z nowymi technologiami. Praca przy tworzeniu gier komputerowych? Może stworzyć aplikację, która ułatwi wymianę i dzielenie się przepisami kulinarnymi? A połączenie IT i astronomii? Może się przerodzić w programowanie sprzętu używanego na statkach kosmicznych.
 
Sama nauka programowania i robotyki pozytywnie wpływa na rozwój młodszych dzieci. Czują się sprawcami, gdy zobaczą własnoręcznie napisany, działający program. Uczą się logicznego myślenia i jasnego wyrażania oczekiwań. Nawet zabawa z robotyką rozwija kreatywności, zwiększa motywację i wiarę w samego siebie.
 
Jak można zacząć?
 
Widząc potencjał i możliwości nowych technologii, Fundacja Sarigato wspiera dzieci i młodzież w wyjściu z trudnego środowiska właśnie przez naukę programowania i robotyki. Tworzy społeczność Hakersów, której częścią są: z jednej strony ci, którzy podjęli wyzwanie nauki programowania, z drugiej strony ci, którzy chcą w tej nauce i usamodzielnieniu wspierać.
 
Kim właściwie jest Hakers? To ktoś, kto hakuje swoje życie, by je ułatwić i ulepszyć. Ktoś o świetnych umiejętnościach informatycznych, które wykorzystuje do poprawy systemu.  Ktoś, kto chce decydować o swojej przyszłości.
 
Co się działo do tej pory?
 
Fundacja Sarigato od 2016 roku wspiera dzieciaki z trudnych środowisk w Krakowie. Od 2019 roku zaczęła organizację zajęć także w innych miastach, m.in.: Trójmieście. Organizuje zajęcia i eventy przy współpracy z takimi partnerami, jak KreaTech, Robotowo, Giganci Programowania, Avanade, CD Projekt.
 
Działają z Code Coolem – międzynarodową szkołą programowania. W ramach jej programu CSR-owego w kursach o wartości ponad 20 000 zł bierze udział dwóch podopiecznych fundacji, którzy po ich zakończeniu mają zagwarantowane pierwsze zatrudnienie w zawodzie.
 
W 2018/2019 roku 235 dzieci brało udział w kursach, warsztatach i lekcjach pokazowych. W październiku 2019 roku programowania i robotyki uczyło się ponad 170 dzieci w Krakowie i ponad 130 dzieci w Trójmieście.
 
Jak to wygląda w praktyce?
 
Fundacja organizuje zajęcia przy współpracy ze szkołami programowania i robotyki, firmami z branży IT i wolontariuszami – programistami. Zajmuje się logistyką: znalezieniem miejsca i sprzętu, dogrywaniem terminów, załatwianiem formalności oraz finansowaniem kursów tak, aby dla uczestników były darmowe.
 
Działają dla dzieciaków w każdym wieku w różnych miastach Polski: dla najmłodszych do 12 lat są zajęcia z robotyki, dla starszych 13-18 lat zajęcia z programowania, a dla pełnoletnich kursy z konkretnym przygotowaniem do wejścia na rynek pracy i z pierwszym stażem/zatrudnieniem. W zależności od rodzaju zajęć najczęściej odbywają się cyklicznie raz w tygodniu i trwają co najmniej semestr. Dla kilku-kilkunastu osób tworzą nowe grupy zajęciowe, a pojedyczne osoby dołączają do istniejących już grup.
 
Miejsce, terminy i tematykę fundacja dostosowuje do potrzeb i możliwości, więc żeby zgłosić podopiecznego do udziału, wystarczy zadzwonić lub napisać maila.
 
+48 668 161 149
szymon.nosek@sarigato.org
 
Warto spróbować i przekonać się na własnej skórze, czym jest programowanie. Bo jak pokazują liczne przykłady, każdy może okazać się geniuszem, a sen – rzeczywistością.
 
 
 
 
Źródło: Materiały organizatora


Statystyki oraz dokumenty do pobrania Statystyki:  stan na dzień 31 grudnia 2019 r. -  72 450 dzieci objętych pieczą zastępczą   • 0,35% - spadek  liczby wychowanków instytucjonalnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2018 r. • 0,3% - wzrost liczby dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2018 r.                                       Liczba dzieci przebywających w instytucjonalnej pieczy zastępczej – 16 655 Liczba placówek - opiekuńczo- wychowawczych - 1 139 Liczba regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych -  10 Liczba interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych -  3   Liczba dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej – 55 458 Liczba rodzin zastępczych  - 36 164 Liczba rodzinnych domów dziecka - 668 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Opis placówek pieczy zastępczej - zobacz - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -   Dane statystyczne MPRiPS Informacja Rady Ministrów o realizacji  w roku 2019 ustawy z dn. 9 czerweca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemu pieczy zastępczej - pobierz   Dane statystyczne GUS -...
 • Pięknie dziękujemy że z nami jesteście:)
  taki czas podziękowań i wspomnień :) ostatnio ze względu na naukę zdalną jest nam ciężko, 4 dzieci szkoła zdalna więc musimy dopilnować czy wszystko...
 • Ślicznie dziękujemy
  Pięknie dziękujemy Panu Karolowi Mazur i Panu Michałowi Wróbel za ogromne wsparcie naszych dzieci ❤❤❤
 • Nasza rodzinka znowu się powiększyła ❤❤❤
  Dzisiaj był telefon czy przyjmiemy 3 miesięczną dziewczynkę? Jak możemy odmówić kiedy maluszek potrzebuje pomocy.Miala juz dzisiaj do nas dołączyć ale...
 • Ogromne podziękowania i prośba o pomoc❣❣❣
  Kochani ANIOŁOWIE i Przyjaciele naszej rodziny bardzo dziękujemy za wsparcie i pomoc oraz każdy gest dobroci ❤❤❤ Obecnie opiekujemy się 13 dzieci....

Wsparcie dla wychowanków opuszczających domy dziecka

Kończąc 18 lat wychowankowie placówek najczęściej opuszczają  mury placówki. Stają przed dużym wyzwaniem jakim jest...

07.05.15 - Jestem na tej stronie bo: