W połowie drogi do sukcesu - założyliśmy tymczasowe aparaty słuchowe dzieciom z Ukrainy
2022-06-27

Pomoc dzieciom jest dla nas największym priorytetem.  Dlatego przez całe 15 lat swojej działalności realizujemy projekty, które pozwalają uszczęśliwić potrzebujących najmłodszych. By zrealizować kolejny z nich, jakim jest założenie aparatów słuchowych dzieciom z ukraińskiego domu dziecka, potrzebujemy Waszej pomocy.
 
Jeszcze w marcu przyjęliśmy pod swoje skrzydła ukraińskie dzieci z domów dziecka, wszystkie dzieci są osobami z niepełnosprawnościami i chorobami. Dziesiątka posiada wadę słuchu różnego stopnia. To właśnie o nich chcemy Wam dziś opowiedzieć! 
 
Już w pierwszych dniach od ich przybycia, postanowiliśmy, że pobyt dzieci w Polsce będzie dla nich nie tylko schronieniem, ale także szansą na poprawę zdrowia. Jednym z naszych celów było założenie aparatów słuchowych. Dziś jesteśmy w połowie drogi do celu!
 
 
25 maja dzieci przeszły badania słuchu, które dokładnie określiły stopień ich niedosłuchu. Pani Iwona i Pan Wojciech z Fonmed odwiedzili dzieci w ośrodku. Okazało się, że jeden z chłopców, u którego wychowawczynie tylko podejrzewały problemy, musi nosić aparat na dwoje uszu. Ostatecznie do leczenia audioprotetycznego zakwalifikowanych zostało siedmiu chłopców – najstarsi to 22-letni chłopcy, najmłodszy obchodził niedawno 12 urodziny – oraz  jedna dziewczynka – 14-letnia Veronika. 
 
Na podstawie badań dobrano dzieciom aparaty słuchowe. Trójka potrzebuje aparaty na dwoje uszu, dla piątki wystarczy aparat na jedno ucho. Według przedstawionego kosztorysu, po odliczeniu spodziewanej refundacji, koszt zakupu aparatów wynosi 29 tysięcy złotych. To bardzo duża kwota, ale my nie zamierzamy rezygnować z leczenia dzieci, dlatego prosimy o wsparcie. Bierzemy udział w zbiórce „Dzieci Ukrainy” na zrzutka.pl, nasza skarbonka zostanie przeznaczona m.in. na zakup aparatów.
 
Potrzebujemy Waszej pomocy!
https://zrzutka.pl/dzieciukrainy/s/dzieciukrainydomydzieckaorg 
 
W piątek 24 czerwca, gdy wielu świętowało zakończenie roku szkolnego, my też mieliśmy powód do radości. Dzieciom założono pierwsze aparaty słuchowe! Na razie to aparaty tymczasowe, by dzieci mogły się przyzwyczaić do zupełnie nowych dźwięków i sprawdzić, a technicy sprawdzić, czy dobrany sprzęt jest odpowiedni. Wraz z założeniem tymczasowych aparatów rozpoczęło się odliczanie do momentu założenia stałych aparatów słuchowych oraz uregulowania płatności. Na zebranie blisko 30 tysięcy mamy tylko 3 tygodnie.
 
Wśród podopiecznych, którym pomogliśmy usłyszeć świat, jest dwójka dzieci, które założyły aparat słuchowy po raz pierwszy w życiu. Pani Ludmyła, wychowawczyni dzieci mówiąca w języku migowym, przyznała, że nie jest łatwo wytłumaczyć ludziom, którzy dopiero co założyli aparaty, co to jest szum, jak odróżnić śmiech od stukania czy jak prawidłowo odbierać różne dźwięki. Ale widząc, że dziecko nawet w takim późnym wieku zaczęło słyszeć, jego i nasze szczęście jest jeszcze większe. Będzie trudno, niektóre dzieciaki mają po aparacie na każde uszko. Pani Olesia, druga wychowawczyni, będzie uczestniczyła w specjalnych kursach, przygotowujących ją do prowadzenia z dziećmi codziennego treningu słuchu,  by zaadaptować je w tym pełnym dźwięków świecie. 
 
Zachęcamy do przeczytania aktualności grupy z Ukrainy: 
https://www.domydziecka.org/news2/piekny_dzien_-_bilety_do_swiata_dzwiekow 
 
.. i wsparcia nas w tej szczytnej misji w zakupie stałych aparatów słuchowych dla dzieci z Ukrainy.
https://zrzutka.pl/dzieciukrainy/s/dzieciukrainydomydzieckaorg
 
27 1750 0012 0000 0000 3893 0761
Fundacja „Polski Instytut Filantropii”
00-366 Warszawa, ul. Foksal 3/5
KOD BIC/SWIFT: PPABPLPKXXX

 

 


Statystyki oraz dokumenty do pobrania     Statystyki: stan na dzień 31 grudnia 2022 r. – 72 812 dzieci objętych pieczą zastępczą   •  0,7%- wzrost liczby wychowanków instytucjonalnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r. •  0,2% - spadek liczby dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r.   Liczba dzieci przebywających w instytucjonalnej pieczy zastępczej – 16 572 Liczba placówek – opiekuńczo – wychowawczych – 1 294 Liczba regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych – 10 Liczba interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych - 3   Liczba dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej – 56 240 Liczba rodzin zastępczych – 35 439 Liczba rodzinnych domów dziecka – 781   Dane statystyczne rok 2022 (źródło danych GUS) Dzieci w Rodzinnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 56 240 Dzieci w Instytucjonalnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 16 572   Pod koniec 2022 r. funkcjonowało 1307 placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej, z tego 1294 placówki opiekuńczo-wychowawcze, 10 regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych i 3 interwencyjne ośrodki preadopcyjne. Wśród tych pierwszych działało:...
 • PODZIĘKOWANIE niezawodowa rodzina zastępcza
  Dzień dobry serdeczne podziękowania dla Pani Kaśi za buty . Ewa Dziekanowska
 • PODZIĘKOWANIE niezawodowa rodzina zastępcza
  Dziękujemy dla Pani Ewy za worek na duty bardzo się przydał i za ubranka .Ewa Dziekanowska
 • Spełnij marzenia Dzieci Sodusiowej
  Witam, wkrótce Dzień Dziecka jeśli możesz spełnij marzenia moich dzieci Dzieci Sodusiowej a mam ich 10tkę. Niektóre marzenia są...
 • Dziękujemy
  Bardzo dziękujemy za wsparcie pni Małgorzacie, tym bardziej że zabieramy część dzieci nad morze na długi weekend, a za jakiś czas druga część. Bo...

Wsparcie dla wychowanków opuszczających domy dziecka

Kończąc 18 lat wychowankowie placówek najczęściej opuszczają  mury placówki. Stają przed dużym wyzwaniem jakim jest...

07.05.15 - Jestem na tej stronie bo: