Domy Rodzinne w Lublinie - POTRZEBY
dodano przez Centrum Administracyjne im. Ewy Szelburg-Zarembiny w Lublinie
2014-01-22


O NASZYCH PLACÓWKACH:

Domy Rodzinne Nr 1, 2, 3, 4 powstały po reorganizacji Domu Dziecka im. Ewy Szelburg-Zarembiny w Lublinie będącego jedną z najstarszych placówek opiekuńczo-wychowawczych w Lublinie (istnieje od 1949 r.). W związku ze zmianami ustawowymi funkcjonujemy obecnie jako 4 oddzielne małe placowki opiekuńczo-wychowawcze - Domy Rodzinne  obsługiwane przez Centrum Administracyjne im. Ewy Szelburg-Zarembiny w Lublinie z siedzibą przy Alejach Racławickich 22 w Lublinie.

Domy Rodzinne Nr 1, 2, 3, 4 oraz Centrum Administracyjne im. Ewy Szelburg-Zarembiny w Lublinie to publiczne, samorządowe jednostki pieczy zastępczej. Domy Rodzinne to placowki opiekuńczo-wychowawcze typu socjalizacyjno-interwencyjnego przeznaczone łącznie dla 50 wychowanków, funkcjonujące w formie trzech domów jednorodzinnych i dwóch mieszkań w bloku.

Większość naszych podopiecznych to dzieci w wieku szkoły podstawowej, gimnazjum i starsze tj. w wieku 6-18 lat, głównie chłopcy i nieliczne dziewczynki.

Staramy się naszym podopiecznym zapewnić jak najlepsze warunki bytowe i rozwojowe, strając sie stworzyć im atmosferę i warunki rodzinne. W naszych grupach wychowawczych nie ma kucharek, sprzątaczek, konserwatorów, ogrodników, magazynierów itp. Wszystkie codzienne czynności domowe: gotowanie, sprzątanie, pranie, robienie zakupów a nawet dbanie o ogród itd. wykonują wychowawcy razem z dziećmi. Chodzi o to aby jak najlepiej przygotować naszych wychowanków do samodzielności (usamodzielnienia)!

Charakterystyka naszego Domu Dziecka:
https://www.domydziecka.org/news2/dom_dziecka_w_lublinie_-_opis

 

DARY DLA DZIECI Z DOMU DZIECKA:

W związku z obowiązującymi standardami NIE możemy przyjmować rzeczy używanych: np. odzieży i obuwia, zabawek zwłaszcza maskotek typu pluszaki itp. (ze względów higienicznych/profilaktycznych) lub przeterminowanych: np. artykułów spożywczych, środków czystości itp. (z przyczyn: zdrowotnych/sanitarnych).


NAJCZĘŚCIEJ OTRZYMUJEMY: słodycze, zabawki i artykuły szkolne/biurowe. Są one nam także potrzebne (szczegolnie w okresach świątecznych), ale  proponujemy zebranie w ramach darów na rzecz Dzieci z naszych placowek także innych bardzo potrzebnych rzeczy. Bardzo ważna jest dla nas przydatność przyjmowanych darów. Dlatego osoby i instytucje zainteresowane zorganizowaniem tego typu zbiórek prosimy o kontakt z nami w celu ustalenia zapotrzebowania placówki na konkretne rzeczy (zarówno dla nas jak i dla darczyńców ważne jest żeby prezent był konkretny, przydatny i potrzebny oraz żeby spowodował uśmiech i radość dziecka). Problem przydatności darów i braku możliwości przyjmowania rzeczy używanych staramy się sygnalizować przy każdej okazji!


NASZE AKTUALNE POTRZEBY:

1. Odzież i obuwie (nowe/nieużywane) dla dzieci w wieku 6-18 lat (każda ilość sie przyda):

Bardzo potrzebujemy odzieży i obuwia nowych/nieużywanych (bo tylko takie możemy przyjmować ze względu na obowiązujące standardy) dla dzieci w wieku 6-18 lat (wszystkie rozmiary, na pewno się przydadzą)! Chodzi o odzież i obuwie typu: spodnie, spodnie od dresu (długie), bluzy sportowe z długim rękawem, koszulki, kurtki jesienne i zimowe, obuwie sportowe (buty typu adidasy, tenisówki typu halówki) i obuwie jesienne/zimowe itp.

Dzieci szybko niszczą ubrania i obuwie. Dzieciaki marzą o rzeczach nowych, nie używanych bo całe życie nosiły ubrania używane (po starszym rodzeństwie, od rodziny i sąsiadów, z tzw. darów).

Każda ilość nowych/nieużywanych rzeczy, odzieży i obuwia dla dzieci w wieku 6-18 lat się przyda. W nasyzch placowkach jest 50 wychowanków. Staramy się dzieciakom zapewnić jak najlepsze warunki! Nie chcemy żeby nasze dzieci wyglądały w przedszkolu/szkole jak dzieci z "bidula", żeby wstydziły się swojego wyglądu!

2. Drobny sprzęt sportowy (każda ilość się przyda):

Zawsze potrzebny jest nam także drobny sprzęt sportowy: hulajnogi, rolki, deskorolki (+ochraniacze na łokcie/kolana do nich), rowerki dziecięce, chusty animacyjne, piłki/wałki/jeże rehabilitacyjne, rakietki do tenisa stołowego tzw. ping-ponga (dobrej jakości, jak dla dorosłych - dzieci uprawiają ten sport zawodowo, jeżdżą na turnieje/zawody, przywożą medale/puchary/dyplomy), rakiety do tenisa plażowego, piłki, łyżwy itp.

3. Wyposażenie dziecka (każda ilość):

Potrzebne są także: plecaki szkolne i podróżne, torby podróżne (duże), ręczniki kąpielowe (nowe/nieużywane), pościel: kołdry i poduszki (nowe/nieużywane) itp.

4. Zabawki i gry (każda ilość):

Zabawki i gry edukacyjne/rozwojowe: puzle wieloelementowe (np. 60/80/100 i więcej kawałków w jednym pudełku), puzle przestrzenne (dinozaury, pojazdy itp.), modele do składania/sklejania (samoloty, pojazdy itp.) itd.
Chodzi o to żeby dzieci budowały coś konkretnego - myślały przy tym, analizowały, rozwijały wyobraźnię przestrzenną! Gry edukacyjne typu scrable/literaki, eurobizness, szachy/warcaby, gry planszowe itp.

Sprzęt do gier na dworze typu: ringo, latająca kula/bila, worki do skakania, tunele do przechodzenia, rzutki na rzepy, duże gumowe pompowane piłki do skakania (takie z uszami) itp.

Inne zabawki: zdalnie sterowane samochody, kolejki i tory elektryczne (pociągi i tory, trasy/tory wyścigowe samochodowe), zabawki do majsterkowania (skręcania/rozkręcania, składania/rozkładania itp.), układanki np. mozaika, alfabet, cyferki itp.

Elektronika: odtwarzacze MP3 itp., tzw. gierki elektroniczne/zręcznościowe (z ekranem) zwłaszcza zręcznościowe typu Tetris itp. (gierki bez przemocy), ale także konsole do gier komputerowych typu PlayStation (np. na ekranie TV) itp.

5. Meble - krzesła, fotele obrotowe, pojedyncze tapczany - niestety są to rezczy które bardzo się zużywaja i co kilka lat musimy je wymieniać.

6. Drobne materiały budowlane szczegolnie farby, pędzle, folie budowlane, drobne narzędzia budowlane itp - przy takiej liczbie dzieciaków, którzy sa na każdym z Domków (od 10 do 14) eksploatacja pomiszczeń jest bardzo intensywna. Żeby zmniejszyć koszty remontow sporo prac staramy wykonywać się sami - pracownicy z pomoca starszych wychowanków (przy okazji uczą się pozytecznych rzeczy przydatnych w późniejszym życiu i trochę bardziej dbają o to co sami zrobili). 

   
!!! UWAGA !!! Poszukujemy stałych sponsorów:

1. Środków czystości:
- kosmetyków indywidualnych dla chłopców i dziewcząt (mydło, szampon, płyn do kąpieli, szczoteczki i pasta do zębów, dezodoranty, mleczka/toniki oczyszczające na trądzik, pianki/żele do golenia itp.)
- chemii gospodarstwa domowego ogólnej (proszki do prania, płyny do czyszczenia itp.)

2. Żywności:
- płatki do mleka i inne produkty trwałe jak makarony, napoje i soki, kasza, ryż itp 

3. Odzieży i obuwia na kazdy sezon dla dzieci w wieku 6-18 lat

KONTAKT z nami:

Centrum Administracyjne im. Ewy Szelburg-Zarembiny w Lublinie
Aleje Racławickie 22
20-037 Lublin

tel. 81 5320830, 81 4665600
fax. 81 5320830

E-mail:
sekretariat@ddesz.lublin.eu

Strona WWW: http://www.domdziecka.lublin.pl/
Strona BIP: http://www.ddesz.bip.lublin.eu/

Jeśli chciałbyś nas wspomóc finansowo i spełnić dziecięce marzenia:
Bank Pekao S.A.: 43 1240 1503 1111 0010 0166 0820

W tytule wpłaty/przelewu wpisz: Darowizna


Nasza strona WWW w Ogólnopolskim Portalu Domów Dziecka w Polsce:
https://www.domydziecka.org/placowka,1216.html
 

Charakterystyka naszego Domu Dziecka:
https://www.domydziecka.org/news2/dom_dziecka_w_lublinie_-_opis

Wyszukiwanie: Dom Dziecka Nr 2 im. Ewy Szelburg-Zarembiny w Lublinie , ul. G. Gabriela Narutowicza 32 , Zespół Placówek Wsparcia Dziecka i Rodziny w Lublinie ZPWDiR , Domy Dziecka , Lublin , lubelskie , Polska


Statystyki oraz dokumenty do pobrania Statystyki:  stan na dzień 31 grudnia 2020 r. -  71 515 dzieci objętych pieczą zastępczą   • 3,76% - spadek  liczby wychowanków instytucjonalnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2019 r. • 0,05% - wzrost liczby dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2019 r.                                       Liczba dzieci przebywających w instytucjonalnej pieczy zastępczej – 16 029 Liczba placówek - opiekuńczo- wychowawczych - 1 193 Liczba regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych -  10 Liczba interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych -  2   Liczba dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej – 55 486 Liczba rodzin zastępczych  - 35 855 Liczba rodzinnych domów dziecka - 685   Dane statystyczne rok 2020 (źródło danych GUS)   Dzieci w Rodzinnej Pieczy Zastępczej (2020 r.) – 55 486 Dzieci w Instytucjonalnej Pieczy Zastępczej (2020 r.) – 16 029 Pod koniec 2020 r. funkcjonowało 1205 placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej, z tego 1193 placówki opiekuńczo-wychowawcze, 10 regionalnych...
 • Kilka spraw naszej rodziny❤❤❤
  Kochani❤❤❤ Bardzo dziękujemy wszystkim Aniołom którzy o nas pamiętają i nas wspomagają. Jesteśmy dozgonnie wdzięczni nawet za najdrobniejsza pomoc....
 • ❤️ Rodzinka
  Ale to już było .... ❤Od dziś w komplecie czyli 2 +10 ❤Życie znowu nabrało tempa i kolorytu... Spacery...spacery..spacery... Miało być miło ale...
 • RDD Sokołów Podlaski :) dobro się dzieje ...
  ruszyła szkoła dwoje dzieci w 5 klasie , jedno w 2 klasie i jedno w 7 :) oraz 4 dzieci w jednym przedszkolu , zaczeliśmy zajęcia z logopedii z maluchami i...
 • ❤"Nikt mnie nie kocha"
  Poniedziałek...to nie był dobry dzień dla jednego z Promyczków. Dla niego życie wstrzymało oddech i ponownie świat się zatrzymał...walczył sam ze sobą,...

Wsparcie dla wychowanków opuszczających domy dziecka

Kończąc 18 lat wychowankowie placówek najczęściej opuszczają  mury placówki. Stają przed dużym wyzwaniem jakim jest...

07.05.15 - Jestem na tej stronie bo: