Nauka pracy z dźwiękiem
dodano przez Dzieci z Obwodu Winnickiego z Ukrainy
2022-08-02

Dni 18-21 lipca jedna z wychowawczyń dzieci niesłyszących – pani Olesia – spędziła nad morzem. Nie był to jednak wypoczynek na plaży, a dni wypełnione nauką.
 
Dzięki zaangażowaniu Fundacji „Polski Instytut Filantropii” i Portalu DomyDziecka.org, a także pomocy Fundacji PFR, która dofinansowała zakup aparatów słuchowych dla naszej ósemki podopiecznych, mogliśmy zabrać dzieci do świata dźwięków. By po założeniu aparatów słuchowych dzieci mogły w prawidłowy i komfortowy dla siebie sposób odbierać odgłosy, wymagana jest codzienna rehabilitacja – praca dźwiękowa. Właśnie w tym celu, by nauczyć się prowadzenia pracy dźwiękowej z dziećmi, pani Olesia pojechała aż do Darłówka, gdzie uczestniczyła w zajęciach na turnusie rehabilitacyjnym dzieci niesłyszących.
 
Dziękujemy pani dr Katarzynie Bieńkowskiej i Stowarzyszeniu Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Wadą Słuchu w Krośnie za możliwość udziału pani Olesi w turnusie.
 
Pani Olesia otrzymała nieocenione doświadczenie pracy z dziećmi z aparatami słuchowymi. Wiedzę przejęła od polskich kolegów nauczycieli głuchych, logopedów, którzy pracują z dziećmi z wadami słuchu, a także od rodziców dzieci. Otrzymała także w prezencie literaturę na ten temat. Obserwowała zajęcia logorytmiczne, indywidualne z dziećmi i młodzieżą. Sama też dała coś od siebie – przeprowadziła zajęcia plastyczne dla dzieci i rodziców, ucząc ich tworzenia kwiatów z tektury.
 
Teraz pani Olesia może wykorzystać nabytą wiedzę i umiejętności w pracy z dziećmi niesłyszącymi, które po założeniu aparatów słuchowych, by mieć z nich pożytek, muszą uczestniczyć w zajęciach i uczyć się słuchania dźwięków. Pani Olesia jest nauczycielką 7 dzieci w szkole z internatem w Piszczance, w której uczą się i mieszkają dzieci. Będzie mogła pomagać dzieciom w prawidłowym słyszeniu również, gdy powrócą do domu.  
 
Pani Olesia bardzo dziękuję Pani Dr Katarzynie Bieńkowskiej za możliwość wzbogacenia swojej wiedzy zawodowej o pracę dźwiękową z dziećmi z wadami słuchu oraz niezwykle pozytywne emocje przebywania w zespole profesjonalistów.
 
A więcej o naszych dzieciach przeczytacie tutaj:
https://www.domydziecka.org/placowka,2926.html
 
 
 






Statystyki oraz dokumenty do pobrania     Statystyki: stan na dzień 31 grudnia 2022 r. – 72 812 dzieci objętych pieczą zastępczą   •  0,7%- wzrost liczby wychowanków instytucjonalnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r. •  0,2% - spadek liczby dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r.   Liczba dzieci przebywających w instytucjonalnej pieczy zastępczej – 16 572 Liczba placówek – opiekuńczo – wychowawczych – 1 294 Liczba regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych – 10 Liczba interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych - 3   Liczba dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej – 56 240 Liczba rodzin zastępczych – 35 439 Liczba rodzinnych domów dziecka – 781   Dane statystyczne rok 2022 (źródło danych GUS) Dzieci w Rodzinnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 56 240 Dzieci w Instytucjonalnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 16 572   Pod koniec 2022 r. funkcjonowało 1307 placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej, z tego 1294 placówki opiekuńczo-wychowawcze, 10 regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych i 3 interwencyjne ośrodki preadopcyjne. Wśród tych pierwszych działało:...
  • Podziękowanie dla Pani Magdaleny Ciszewskiej
    Dzień dobry . Dzisiaj dzięki Funkcji Embrance otrzymaliśmy dla naszych dzieci zapas syropów Lipomal. Bardzo dziękujemy za to Pani Magdalenie Ciszewskiej,już...
  • podziękowania
    Serdecznie dziękujemy Pani Magdalenie Cieszowskiej z Fundacji Embrace za Lipomal dla moich dzieci. Zabezpieczenie ich odporności w okresie zwiększonej...
  • ❤️ Dziękujęmy Pani Agacie
    Dziękujemy Pani Agacie za przesyłkę niespodziankę... Z wdzięcznością Beata I Bogdan z Dziećmi
  • Podziekowanie
    Pani Agnieszko Glen. Jest pani wielka. Wykonuje Pani kawał dobrej roboty. Dziękujemy za pomoc słowną , rzeczową, za dobre słowo , za wsparcie za to że jest Pani...

Wsparcie dla wychowanków opuszczających domy dziecka

Kończąc 18 lat wychowankowie placówek najczęściej opuszczają  mury placówki. Stają przed dużym wyzwaniem jakim jest...

07.05.15 - Jestem na tej stronie bo: