1% dla dzieci z domów dziecka - lista organizacji
2020-03-04

- - - - - - - - 

 

[Aktualizacja: Lista OPP przyjmujących 1,5% za rok 2023 w 2024 r. dostępna pod linkiem - zobacz]


- - - - - - - - - 


Przekaż 1% podatku na dom dziecka! Placówki opiekuńczo-wychowawcze, rodzinne domy dziecka i rodziny zastępcze potrzebują Twojej pomocy. W wielu z nich mieszkają dzieci niepełnosprawne, chore i wymagające szczególnej opieki oraz wsparcia w rozwoju osobistym. Komu przekazać swój jeden procent? Poniżej lista OPP. 
 
Według danych Ministerstwa Finansów w ubiegłym roku podatnicy przekazali rekordową kwotę na rzecz organizacji pożytku publicznego. W ręce OPP trafiło aż 874,4 miliony złotych!
 
Nawet 1 procent ma moc!
 
Najwięcej wskazań odnotowały największe Organizacje Pożytku Publicznego, które mogły zainwestować w kampanie reklamowe. Z możliwości przyjęcia jednego procenta korzystają również mniejsze podmioty, domy dziecka i rodziny zastępcze, które nie mają szansy dotarcia do tak szerokiej grupy odbiorców. Zachęcamy do ich wyboru!
 
Poniżej przedstawiamy listę mniejszych OPP działających na rzecz pieczy zastępczej. Są to zarówno stowarzyszenia i fundacje powstałe w celu pomocy domowi dziecka, jak i te, które umożliwiają wsparcie konkretnego dziecka objętego pieczą zastępczą. 
 
 

Dolnośląskie

 

Centrum Opiekuńczo-Wychowawcze Zgromadzenia Św. Elżbiety w Legnicy. Dom Dziecka p.w. Bł. Marii Luizy Merkert 
OPP: Fundacja Dobroczynności Wrocław
KRS: 0000 269 648
Cel szczegółowy: Dom Dziecka w Legnicy

Przekaż 1% dla naszych dzieci


Rodzina Zastępcza Zawodowa Specjalistyczna z Oławy
OPP: Fundacja Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej
KRS: 0000 266 644
Cel szczegółowy: ZC 8306 Adrian Widła

Jesteśmy rodziną zastępczą specjalistyczną dla 4 chorych dzieci, w tym bardzo ciężko chorego Adrianka. Adrianek ma 11 lat. Od 6 lat mieszka u nas. Ma połowę serduszka, FAS, PTSD, padaczkę, niedoczynność tarczycy, kręcz szyjny, hemofilię oraz niedobór wagi i wzrostu. Jest już po operacji Glenna  i Fontan . Ma obecnie szansę alby w ciągu 2-3 lat dogonić swoich rówieśników pod względem wzrostu i wagi ciała .Potrzebne są pieniądze na leki, rehabilitację, suplementy i turnusy rehabilitacyjne. 

 

Kujawsko-pomorskie

 
Rodziny Dom Dziecka z Bydgoszczy
OPP: Fundacja Orlen
KRS: 0000 037 031
Cel szczegółowy: 76
Kochani, ruszamy z rozbudową naszego domu dziecka jak i budową świetlicy rehabilitacyjno-środowiskowej – wspomagajcie, jak możecie, gdyż w Was cała nadzieja na lepsze jutro naszych  Podopiecznych :) dziękujemy :)

 

 

Lubelskie

 

Centrum Administracyjne im. Ewy Szelburg-Zarembiny w Lublinie i Domy Rodzinne Nr 1-4
OPP: Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Zarembiacy przy Domu Dziecka im. Ewy Szelburg-Zarembiny w Lublinie
KRS 0000054030
Cel szczegółowy: Tysiąc w rozumie (edukacja), Wychowanie przez sport, Start w życie (usamodzielnienia), wypoczynek

Centrum Administracyjne i Domy Rodzinne Nr 1-4 to dawny Dom Dziecka im. Ewy Szelburg-Zarembiny, który ponad 70 lat działa na terenie Lublina obejmując opieką dzieci i młodzież potrzebującą pomocy. Mamy 50 wychowanków, mieszkamy w 3 domach i 2 mieszkaniach. Chcemy rozwijać zainteresowania naszych dzieci i ich sportowe talenty, wspierać ich edukację, wypoczynek, codzienne troski i usamodzielnienia.

 
Niezawodowa Rodzina Zastępcza z Puchacz
OPP: Fundacja Rozszczepowe Marzenia
KRS 0000 248 920
Cel szczegółowy: Bartosz Waremczuk
Bardzo prosimy o 1% dla 6-letniego Bartusia - chłopiec urodził się z rozszczepem podniebienia. Jest u nas razem z siostrami dwa lata.  W sierpniu 2019 miał operacjię rekonstrukcja podniebienia,a przed nim kolejna. Nie mówi, ma aparat słuchowy-niedosluch 70db ,Wymaga pomocy i dużo zabiegów u neurologopedy, surdologopedy i logopedy. Pięknie dziękujemy ;)
 

Łódzkie

 
Rodzinny Dom Dziecka z Łodzi
OPP: Fundacja Rodzinnej Opieki Zastępczej „Ja i mój dom”
KRS: 0000 199 423
Cel szczegółowy: 8/14 Dzieci z Kopcińskiego
Lata mijają, dzieci rosną. Potrzeby także. Podopieczni jeżdżą już na samodzielne wakacje, uczą się języków, to wszystko kosztuje. Przy siódemce dzieci pieniążków wiecznie brakuje. Dzięki wpływom z 1% nie martwimy się o nadprogramowe wydatki. Dziękujemy za ubiegły rok i prosimy o ten.
 
 
Rodzinny Dom Dziecka z Ksawerowa
OPP: Fundacja Orlen
KRS: 0000 037 031
Cel szczegółowy: 123
Rodzinny Dom Dziecka prosi o wsparcie i wpłacanie 1% z rozliczenia podatku za rok 2019 na rzecz dzieci umieszczonych u nas w pieczy zastępczej. Zebrany 1% będzie przeznaczony na wypoczynek i wyposażenie dzieci oraz ich dokształcenie i leczenie. Prosimy o pomoc w rozpowszechnieniu i zwracamy się z ogromną prośbą o przekazanie tej informacji swojej rodzinie, znajomym i przyjaciołom. W imieniu swoim i dzieci z góry serdecznie dziękujemy!
 
 
Rodzina Zastępcza Zawodowa Specjalistyczna z Łodzi
OPP: Fundacja Rodzinnej Opieki Zastępczej „Ja i mój dom”
KRS: 0000 199 423
Cel szczegółowy: RZZS M. Skoneczka
Jesteśmy rodziną zastępczą od 12 lat. Wychowujemy wspólnie 5 dzieci. Czwórka dzieci posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Wszystkim, którzy chcieliby nam przekazać swój 1 %, gorąco dziękujemy i pozdrawiamy. Ekipa z Łodzi.
 
 
Rodzinny Dom Dziecka z Łodzi
OPP: Fundacja Rodzinnej Opieki Zastępczej „Ja i mój dom”
KRS: 0000 199 423
Cel szczegółowy: Zawsze razem
Od kilkunastu lat jesteśmy rodzicami zastępczymi, aktualnie prowadzimy rodzinny dom dziecka. Tworzymy rodzinę z piątką nastolatków: Zuzanną, Wiktorią, Darią, Martyną i Krystianem. Prosimy o wsparcie w postaci przekazania dla naszych dzieci 1%. Zebrane środki zostaną wykorzystane na rozwijanie pasji naszych dzieciaków, czyli m.in. wspinaczka, zajęcia pływackie, zajęcia żeglarskie. Chcemy też pokazać dzieciom jak piękna jest nasza Polska, więc część pieniędzy  przeznaczymy na wyjazdy dla dzieci.
 
 
Zawodowa Rodzina Zastępcza z Łodzi
OPP: Fundacja Rodzinnej Opieki Zastępczej „Ja i mój dom”
KRS: 0000 199 423
Cel szczegółowy: Klub Elfiki
Bardzo proszę o przekazanie nam swojego 1%. Więcej informacji o naszej rodzinie w naszych aktualnościach. Dziękuje i pozdrawiam! Grażynka
 
 
OPP: Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Domów Dziecka i Rodzin Zastępczych "Wyspa skarbów" w Kutnie
KRS: 0000 289 994
Cel szczegółowy: "Kierunkowskazy" - program edukacyjny
Działamy od kilkunastu lat, wspieramy dzieci i rodziców z pieczy zastępczej, organizujemy róznorodne formy wypoczynku, programy edukacyjne, kulturowe oraz wspieramy rodziny zastępcze, doskonalimy ich kompentencje wychowawcze, itp. Zebrane środki zostaną wykorzystane na przygotowanie dzieci do dorosłego zycia, umożliwienie zdobycia konkretnych umiejętności rozwijających kompetencje zawodowe naszych podopiecznych.
 

Małopolskie

 
OPP: Fundacja Avalon
KRS: 0000 270 809
Cel szczegółowy: Kasprzyk, 12705
lub
Chrobak, 12706
Specjalistyczna rodzina zastępcza z dwójką niepełnosprawnych dzieic, które mają swoje szczególne potrzeby rehabilitacyjne, terapeutyczne czy zdrowotne. Choroby, które są ogrniczeniem w codziennym poruszaniu się i normalnym funkcjonowaniu. Rodzina jest najważniejsza i staramy się dzieciom dawać siebie i umożliwiać rozwój, samodzielność i radość!!! Bycie dzieckiem, które ma wsparcie, Miłość i rodzinne ciepło.
 

Mazowieckie

 
Rodzinny Dom Dziecka w Puszczy Mariańskiej
OPP: Fundacja Zbieramy Razem
KRS: 0000 518 797
Cel szczegółowy: Pomoc dla Podwysockich
Jestem Mamą zastępczą 10 dzieci. Pod swój dach przyjmujemy dzieci chore, niepełnosprawne z różnego rodzaju zaburzeniami: autyzm, traumy, FAS ,Alkoholowy Zespół Płodowy (zespół różnorodnych wrodzonych wad fizycznych i psychicznych). Przyjmując chore dzieci, nie mamy czasu czekać na NFZ, one potrzebują natychmiastowej pomocy, terapeutów, pedagogów, psychiatrów, rehabilitantów, a to olbrzymi koszt.

 
OPP: Caritas Diecezji Radomskiej
KRS: 0000 222 733
Cel szczegółowy: Dom Dziecka
Dom Matki i Dziecka w swojej strukturze posiada placówkę opiekuńczo-wychowawczą typu socjalizacyjnego – Dom Matki i Dziecka w Jasieńcu Iłżeckim Dolnym z filią w Starachowicach przy ul. 1 Maja 13b. Zapewniamy całodobową opiekę, wychowanie i pomoc dzieciom całkowicie lub częściowo pozbawionym opieki rodzicielskiej dla 44 wychowanków. Zebrane fundusze przeznaczymy na  potrzeby naszych podopiecznych. Dziękujemy
 
 

Opolskie

OPP: Fundacja Orlen
KRS: 0000 037 031
Cel szczegółowy: 42
Od kilkunastu lat tworzymy opiekę zastępczą dla potrzebujących dzieci. Robimy to z wielką radością i wyrażamy gotowość na przyjęcie kolejnych dzieci, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Bardzo dziękujemy za każde wsparcie.
 
 

Podkarpackie

 
Zawodowa Rodzina Zastępcza z Lisowa
OPP: Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej kochani”
KRS: 0000 032 355
Cel szczegółowy: Blanka Brągiel 201/2013
W naszej zawodowej rodzinie zastępczej wychowujemy 5 dzieci. Najmłodsza, 12-letnia Blanka jest dzieckiem niepełnosprawnym, ma Zespół Downa. Trafiła do nas, kilka dni po urodzeniu. Przeszła już 7 zabiegów operacyjnych. Mimo wielu przeciwności jakich doświadczyła, jest dzieckiem ciągle uśmiechniętym i radosnym. Środki z 1% przeznaczamy na leczenie, rehabilitację i terapię Blanki.
 
 
 

Pomorskie
 

Niezawodowa Rodzina Zastępcza z Chojnic
OPP: Stowarzyszenie Boża Krówka z Chojnic
KRS: 0000 283 567 
Cel szczegółowy: Ignacy Georgiev
Od 2008 roku jestem wraz z mężem Rodziną Zastępczą Niezawodową. Aktualnie wychowujemy  7 dzieci (w tym nasze dzieci biologiczne i adoptowane). Najmłodsza Królewna ma aktualnie  6 mcy.  Ignaś- 16 mcy, niepełnosprawny, choruje na Dziecięce Porażenie Mózgowe. Oskarek 4 latka-pełen charyzmy, jest na diecie bezglutenowej. 13-letni Oliwier, który również jest dzieckiem niepełnosprawnym z FAS, 16 latek Johny, który uwielbia gotować, studenci: studentka prawa i student obronności narodowej.
 
 
 

Śląskie

 

Rodzinny Dom Dziecka z Częstochowy
OPP: Fundacja Rodzinnej Opieki Zastępczej „Ja i mój dom”
KRS: 0000 199 423
Cel szczegółowy: RDD Kuków

Od sześciu lat staramy się dać szansę na dobre życie dzieciom, których los pozbawił opieki rodziców biologicznych. Remontujemy nasz stary dom, aby stworzyć dzieciom odpowiednie warunki - ciepłe, 2-osobowe pokoiki. Staramy się też dać im szansę na rozwój w każdym aspekcie – fizycznym, psychicznych oraz duchowym.

 
Rodzinny Dom Dziecka z Rudy Śląskiej
OPP: Fundacja Orlen
KRS: 0000 037 031
Cel szczegółowy: 14
Rodzinny Dom Dziecka Nr 1 w Rudzie Śląskiej jest placówką opiekuńczo- wychowawczą typu rodzinnego. Od 2000 roku w naszym domu przebywało ponad 40 dzieci, którym ich rodziny naturalne nie były w stanie zapewnić należytej opieki. Większość z nich po osiągnięciu pełnoletności założyło własne rodziny, jednak nadal utrzymują z nami kontakt. Obecnie sprawujemy opiekę nad  9 dzieci w wieku od 6 do 21 lat. Dwoje uczęszcza do przedszkola, troje jest uczniami szkoły podstawowej.
 
 
OPP: Fundacja Orlen
KRS: 0000 037 031
Cel szczegółowy: 116
Przekaż 1% na rzecz dzieci z Rodzinnego Domu Dziecka w Imielinie
 

Rodzinny Dom Dziecka z Siemianowic Śląskich
OPP: Fundacja Rodzinnej Opieki Zastępczej „Ja i mój dom”
KRS: 0000 199 423
Cel szczegółowy: dzieci Sodusiowej

1% dla Angeliki, dla dzieci Sodusiowej. Wychowuję 5-cioro dzieci, w tym dwoję dzieci niepełnosprawnych. Beniamin ma FAS i zespół Aspergera. Angelika to wcześniak 825g, 1 Apgar, walka o życie, deformacje kostne, uszkodzenia neurologiczne, ruchowe i wiele innych zaburzeń. Dzieci wymagają stałej rehabilitacji, a Angelika szczególnej opieki. Bardzo proszę o pomoc i wsparcie nas 1%. Dziękuję


Specjalistyczna Zawodowa Rodzina Zastępcza z Bielska-Białej
OPP: Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski ADA w Bielsku-Białej
KRS: 0000 034 605
Cel szczegółowy: 
SRZ M. J. Oleksy
Wychowujemy dzieci niepełnosprawne i ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: Fas, autyzm, słabowzroczność. Terapia i rehabilitacja tych dysfunkcji nie są refundowane przez NFZ, wydajemy dużo pieniędzy na lekarstwa, okulary, soczewki, pomoc lekarzy specjalistów. Preferujemy sport jako najlepszą formę rehabilitacji.

 

Świętokrzyskie
 

Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze „Nasz Dom nr 1”, „Nasz Dom nr 2” w Ostrowcu Świętokrzyskim
OPP: Caritas Diecezji Sandomierskiej
KRS: 0000 213 75
Cel szczegółowy: ZPOW NASZ DOM w Ostrowcu Świętokrzyskim, ul. Szkolna 19

Do Zespołu Placówek należą dwie placówki "Nasz Dom nr 1" i "Nasz Dom nr 2" w Ostrowcu Świętokrzyskim. Obecnie przystępujemy do remontu Placówki „Nasz Dom nr 1”, ten dom zaadoptowany ze starej przychodni służy już dzieciom 10 lat i koniecznie pilnie wymaga remontu.

 
 

Warmińsko-mazurskie
 


Rodzinny Dom Dziecka z Wróbel
OPP: Fundacja Orlen
KRS:  0000 037 031
Cel szczegółowy: 147 RDD
RDD działa od 7 lat. Wychowujemy i wspieramy średnio 10-12 podopiecznych z różnych środowisk, z wieloma deficytami i problemami zdrowotnymi.  Dzięki 1% chcielibyśmy utworzyć Warsztat Terapii Zajęciowej, dzięki któremu będziemy mogli rozwijać talenty i pasje naszych dzieciaczków.
 

Zawodowa Rodzina Zastępcza z Ostródy
OPP: Fundacja Niepełnosprawnych SANUS
KRS: 0000 026 673
Cel szczegółowy: RZZ
Jesteśmy Rodzina Zastępczą Zawodową od 2015 roku. W naszej rodzinie wychowujemy czworo niepełnosprawnych dzieci. Zwracamy się z prośba o przekazywanie  1% dla naszych dzieci wpisując KRS 0000026673, cel szczegółowy RZZ. Pieniądze zostaną przeznaczone na leczenie i rehabilitacje dzieci przebywające w naszym domu. Dziękujemy!

 
Domy dla Dzieci i Młodzieży „Promyk”, „Promyk 1”, „Promyk 2” w Morągu
OPP: Morąskie Stowarzyszenie Wspierania Rodzin
KRS: 0000 231 887
Większość naszego czasu poświęcamy na prowadzenie Domu dla Dzieci i Młodzieży "Promyk" (30 dzieci), "Promyk 1" (14 dzieci)  "Promyk 2" (14 dzieci). Zatrudniamy m.in. dwóch specjalistów: pedagoga i psychologa. Dzieci są w wieku 2 - 21 lat. Wśród 58 wychowanków 13 to półsieroty, pozostali mają oboje rodziców. Orzeczenia o niepełnosprawności posiada 7 dzieci, 16 uczy się w szkołach specjalnych.
 
OPP: Stowarzyszenie „Radość Serca” w Elblągu
KRS: 0000 389 877
Nasz Dom jest pełen różnorodności. Każde dziecko ma indywidualne potrzeby, które, jako kadra placówki, chcemy spełniać. Zebrane fundusze przeznaczamy na pomoc byłym oraz usamodzielniającym się wychowankom, organizowanie wypoczynku i czasu wolnego dzieci i młodzieży, finansowe i rzeczowe wspieranie najzdolniejszych wychowanków, czy finansowanie kursów, szkoleń i zajęć umożliwiających zdobycie kwalifikacji zawodowych i rozwijających pasje i talenty wychowanków.
 
 

Wielkopolskie
 

OPP: Fundacja Orlen
KRS:  0000 037 031
Cel szczegółowy: 110
Funkcjonujemy jak Rodzinny Dom Dziecka od 2016 roku. Aktualnie pod naszą opieką mamy 5 przyjętych dzieci w wieku 4 do 12 lat. Mierzymy się codziennie z różnymi problemami zarówno zdrowotnymi, jak i wychowawczymi.
 
 
Przekaż 1% dla Domu Dziecka

 

- - - - - - - - 
 

[Aktualizacja: Lista OPP przyjmujących 1,5% za rok 2023 w 2024 r. dostępna pod linkiem - zobacz]


- - - - - - - - - 


Statystyki oraz dokumenty do pobrania     Statystyki: stan na dzień 31 grudnia 2022 r. – 72 812 dzieci objętych pieczą zastępczą   •  0,7%- wzrost liczby wychowanków instytucjonalnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r. •  0,2% - spadek liczby dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej w porównaniu do 2021 r.   Liczba dzieci przebywających w instytucjonalnej pieczy zastępczej – 16 572 Liczba placówek – opiekuńczo – wychowawczych – 1 294 Liczba regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych – 10 Liczba interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych - 3   Liczba dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej – 56 240 Liczba rodzin zastępczych – 35 439 Liczba rodzinnych domów dziecka – 781   Dane statystyczne rok 2022 (źródło danych GUS) Dzieci w Rodzinnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 56 240 Dzieci w Instytucjonalnej Pieczy Zastępczej (2022 r.) – 16 572   Pod koniec 2022 r. funkcjonowało 1307 placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej, z tego 1294 placówki opiekuńczo-wychowawcze, 10 regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych i 3 interwencyjne ośrodki preadopcyjne. Wśród tych pierwszych działało:...
 • Marzenie
  Witam wszystkich, marzeniem dzieci jest uposażenie placu zabaw w huśtawkę w bocianie gniazdo przy takie ekipie potrzebujemy chociaż że 2 sztuki. Myślę że...
 • Prośba o wsparcie -Dzień Dziecka❤️
  Kochani Niedługo Dzień Dziecka .Jeżeli ktoś chciałby spełnić marzenia naszych dzieci i nam pomoc to zapraszamy do kontaktu . Jesteśmy RDD I opiekujemy się...
 • Podziękowania
  Z całego serca dziękujemy wspaniałym darczyńcom: pani Agacie Kowalskiej i panu Mariuszowi Kozłowskiemu za paczki pełne cudownych niespodzianek dla dzieci....
 • ❤️ Noc...interwencja... I zgodziliśmy się
  Święta... na podwórku było szukanie upominków od zająca- było śmiesznie i wesoło ale przede wszystkim Święta minęły nam rodzinnie, radośnie i w...

Wsparcie dla wychowanków opuszczających domy dziecka

Kończąc 18 lat wychowankowie placówek najczęściej opuszczają  mury placówki. Stają przed dużym wyzwaniem jakim jest...

07.05.15 - Jestem na tej stronie bo: