
Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza
Dyrektor placówki/Prowadzący: Agnieszka Jachimkowska
Typ pieczy zastępczej: specjalistyczno-terapeutyczna
Adres:
Świętokrzyskie
27-500, Opatów
ul. Słowackiego 13
Tel.: 15 861 26 18
Email: placowkast.opatow@onet.pl
Liczba dzieci: 14
Opis:
Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza typu Specjalistyczno-Terapeutycznego w Opatowie ul. Słowackiego 13, powstała 23 września 2016 roku. Jest przeznaczona dla dzieci o indywidualnych potrzebach, które wymagają szczególnej opieki, oraz ze względu na stan zdrowia nie mogą być umieszczone w rodzinnej pieczy zastępczej lub w placówce opiekuńczo-wychowawczej.
Placówka jest przeznaczona dla 16 wychowanków powyżej 10 roku życia, których rodzice lub opiekunowie mają ograniczoną lub są pozbawieni władzy rodzicielskiej. Umieszczenie dziecka poniżej 10 rok życia jest możliwe, jeżeli dotyczy to rodzeństwa lub gdy właściwy Sąd postanowi inaczej. Placówka ma charakter całodobowy, realizuje zadania opieki całkowitej w warunkach naturalnego środowiska wychowawczego, które wymagają specjalnych metod wychowawczych i specjalistycznej terapii. Posiadamy dzieci upośledzone w stopniu umiarkowanym, lekkim, dzieci z autyzmem, porażeniem mózgowym, z hiperkinetycznymi zaburzeniami zachowania i emocji, dzieci agresywne i autoagresywne.
Zapewniamy dzieciom zaspokojenie niezbędnych potrzeb rozwojowych, zdrowotnych, bytowych, społecznych oraz religijnych. Daje dziecku gwarancję korzystania ze świadczeń zdrowotnych oraz kształcenia niezbędnego do Jego wieku i możliwości rozwojowych. Placówka realizuje z dzieckiem indywidualny plan pracy, który uwzględnia działania krótkoterminowe i długoterminowe i zmierza do analizy rozwoju dziecka w czasie pobytu w Placówce.
Wychowawcy starają się zapewnić dzieciom niepełnosprawnym odpowiedni rozwój emocjonalny oraz umysłowy, przystosowujący do życia w społeczeństwie. Uczą wychowanków czynności życia codziennego, samoobsługowych, od higieny poprzez ruch oraz zdrowe odżywianie.
Ze względu na swoją specyfikacje oraz dzieci o różnych schorzeniach, placówka wymaga stałych remontów, gdyż wychowankowie bardzo niszczą meble, drzwi podczas ataków, np. agresji, autoagresji, demonstracji oraz furii.
Gotowość do przyjęcia dzieci: brak danych